Պարզվել է Պերմյակովի՝ Ավետիսյանների տուն մուտք գործելու եղանակը 01/16/2015   20:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամների սպանության և մեկ անդամի սպանության փորձի գործով կատարվում են քննչական գործողություններ՝   հանցագործության բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի բացահայտման ուղղությամբ:
Մասնավորապես, այս պահին շարունակվում  է դեպքի վայրի տեղազննությունը:  Քննիչների հետ միասին դեպքի վայրում են նաև փորձագետները: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները հաստատեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Նշենք, որ ավելի վաղ անցկացված  տեղազննության ժամանակ էր, որ Հայաստանի իրավապահ մարմինները դեպքի վայրում հայտնաբերել էին ռուսաստանյան  տարբերանշաններով զինվորական համազգեստը, «ԱԿՍ-74»  տեսակի ինքնաձիգը, մեկ փամփշտակալ՝ փամփուշտներով, 24 պարկուճ, 2 չկրակված գնդակ:
Նախաքննության շրջանակում նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ՝  մասնավորապես, փորձանմուշներ են վերցվել  ինչպես զոհերի, այնպես սպանությունների ու սպանության փորձի համար որպես մեղադրյալ ներգրավված անձի հագուստներից և ներկայացվել փորձաքննության: Նշանակվել են զոհերի դիակների, ինչպես նաև վիրավոր երեխայի դատաբժշկական փորձաքննություն: Նշանակվել է նաև դատահետքաբանական, դատաձգաբանական և  դատաքիմիական համալիր փորձաքննություն:
Ավելի վաղ քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ աշխատանքներ են տարվում զորամասից մինչև Ավետիսյանների տուն և այնտեղից մինչև սահմանամերձ Բայանդուր գյուղ ռուս զինծառայողի շարժը պարզելու  ուղղությամբ:
Արդեն իսկ քննչական խմբին հաջողվել է պարզել, թե ինչ եղանակով  է մուտք գործել ռուս զինծառայողը:
18:00 16/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հուսով ենք ՝այդ ողբերգական իրադարձությունը չի անդրադառնա մեր երկրների բազմամյա բարեկամական հարաբերությունների վրա». Նիկոլայ Ռիժկով

СК Армении выяснил, каким образом Пермяков проник в дом к Аветисянам 01/16/2015 21:43 | Криминальная хроника
Следственному комитету Армении удалось установить способ проникновения российского военнослужащего в дом семьи Аветисянов, убитой в Гюмри. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Следственного комитета Армении.
В ведомстве также проинформировали, что проводятся следственные действия по делу об убийстве шестерых членов семьи Аветисянов и покушении на убийство полугодовалого ребенка с целью установления всех обстоятельств преступления.
В настоящее время продолжается осмотр места происшествия. Вместе со следователями на месте инцидента находятся также эксперты.
Отметим, что в ходе ранее проведенного осмотра места происшествия, армянские правоохранители обнаружили российскую военную форму, автомат “АКС-74”, одну обойму с патронами, 24 гильзы, и две нестреляные пули.
“В рамках предварительного следствия назначен ряд экспертиз. В частности, взяты образцы с одежды как жертв, так и лица, привлеченного в качестве обвиняемого в убийствах и покушении на убийство, и направлены на экспертизу. Назначена также судмедэкспертизы тел погибших и раненого ребенка. Кроме того, назначены судебно-трасологическая, судебно-баллистическая и судебно-химическая экспертизы.
Как сообщили ранее в СК Армении, ведутся работы по выяснению маршрута российского военнослужащего - от воинской части до дома Аветисянов и оттуда до приграничного села Баяндур.