Արդարադատության նախարարն ընդունել է Ֆրանսիայի դեսպանին 01/16/2015 16:30 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը հունվարի 16-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպման սկզբում արդարադատության նախարարն անդրադառնալով վերջերս Ֆրանսիայում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողություններին՝ իր ցավակցությունն է հայտնել դեսպանին՝ գնահատելով ֆրանսիացիների հաստատակամությունը խոսքի ազատության և ժողովրդավարական արժեքների պահպանման գործում:
Դեսպանն իր հերթին իր երկրի անունից ցավակցել է Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգության կապակցությամբ: Նա նշել է, որ խորապես ցնցված է անմեղ մարդկանց սպանություններից և լիահույս է, որ հանցանք կատարած անձը կենթարկվի արդարացի պատասխանատվության և պատժի:
Հովհաննես Մանուկյանը հայտարարել է, որ կարվի ամեն հնարավորը, քննությունը տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար: Նախարարն ասել է նաև, որ Հայաստանի ողջ իշխանությունը, ամբողջ իրավական համակարգը հետևողական են լինելու այս հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել են արդարադատության համակարգում և իրավական ոլորտում հետագա երկկողմ համագործակցության հեռանկարները՝ նախանշելով որոշակի ուղղություններ:
Անդրադառնալով հայ-ֆրանսիական բազմաբևեռ համագործակցությանը՝ ՀՀ արդարադատության նախարարը նշել է, որ Ֆրանսիան Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից է և ՀՀ կառավարությունը գնահատում է հատկապես Ֆրանսիայի շարունակական ջանքերը Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործում:

Посол Франции глубоко потрясен убийством семьи Аветисянов в Гюмри 01/16/2015   19:27  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Ованнес Манукян принял сегодня посла Франции в РА Жана-Франсуа Шарпантье. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Ованнес Манукян, коснувшись недавних терактов во Франции, выразил свои соболезнования послу и оценил решимость французов в деле сохранения свободы слова и демократических ценностей.
В свою очередь посол от имени Франции выразил соболезнования в связи с трагедией в Гюмри. Он отметил, что глубоко потрясен убийством невинных людей, и выразил надежду, что человек, совершивший преступление, будет привлечен к ответственности и понесет справедливое наказание.
Манукян заверил, что будет сделано все возможное для доведения до логического конца расследования дела об убийстве шести человек в Гюмри. Министр подчеркнул, что власти Армении и вся правовая система будут последовательны в данном вопросе.
В ходе встречи обсуждались также перспективы дальнейшего двустороннего сотрудничества в системе юстиции и в правовой сфере, наметив определенные направления.
Говоря об армяно-французском многовекторном сотрудничестве, Манукян отметил, что Франция является одним из важнейших партнеров Армении, и Ереван высоко ценит последовательные шаги Парижа в деле признания и осуждения Геноцида армян.