Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հորդորել է մնալ հանդարտության մեջ և չտրվել հրահրումներին ու սադրանքներին 01/16/2015   13:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում,  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Մայր Աթոռի Վանական խորհրդի և վանաբնակ եպիսկոպոսների խորհրդակցություն, որի ընթացքում մասնավոր անդրադարձ է կատարվել օրեր առաջ Գյումրիում տեղի ունեցած սարսափելի ոճրագործությանը, դրա հետևանքով ժողովրդի մեջ առաջացած հուզումներին և արձանագրված ցավալի միջադեպերին: Այս օրերին մնայուն կապ է եղել Մայր Աթոռի և Շիրակի թեմի առաջնորդարանի միջև, և Մայր Աթոռը մշտապես իրազեկ է եղել և հետևել դեպքերի զարգացմանը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից տեղեկացնում են, որ կատարվածի առնչությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր խոսքում մասնավորաբար նշել է.
«Այս օրերին մեր ողջ ժողովուրդը ցավի և վշտի մեջ է Գյումրիում տեղի ունեցած անմարդկային ոճիրի պատճառով: Ամենքիս ակնկալությունն է, որ օրենքի ողջ խստությամբ պատասխանատվության ենթարկվեն ոճրագործության հետ առնչված բոլոր հանցավորները: Վստահ ենք, որ պետական պատկան մարմինների կողմից հանցագործության ամբողջական բացահայտման և մեղավորների դատապարտման ուղղությամբ կիրականացվեն օրենքով նախատեսված անհրաժեշտ բոլոր քայլերը:
Մեր մտահոգությունն ենք հայտնում հունվարի 15-ին ժողովրդային հուզումների ընթացքում արձանագրված ցավալի դեպքերի առնչությամբ, որի հետևանքով կան նաև վիրավորներ: Մեր հորդորն է մեր զավակներին մնալ հանդարտության մեջ և չտրվել հրահրումներին ու սադրանքներին…»:
Նորին Սրբությունը նաև իր գնահատանքն է բերել Շիրակի թեմի առաջնորդ Տ. Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանին և թեմի եկեղեցականներին այս օրերին բերած իրենց հովվական ծառայության համար:
Ժողովի ավարտին աղոթք է մատուցվել  Ավետիսյանների ընտանիքի սպանված անդամների հոգիների հանգստության և վիրավոր Սերյոժա Ավետիսյանի շուտափույթ ապաքինման համար:
11:09 16/01/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀավաքի՝ բերման ենթարկված մասնակիցներից երկուսի մոտ հայտնաբերվել է ատրճանակ

Католикос Всех Армян призвал граждан сохранять спокойствие и не поддаваться на провокации 01/16/2015   15:30  |  Лента новостей
Католикос Всех Армян Гарегин II на совещании епископов Первопрестольного Святого Эчмиадзина в пятницу призвал граждан сохранять спокойствие и не поддаваться на провокации.
“В эти дни весь армянский народ скорбит по поводу бесчеловечного преступления, произошедшего в Гюмри. Мы все надеемся, что лица, причастные к преступлению, понесут наказание по всей строгости закона. Уверен, что компетентные государственные органы предпримут все необходимые шаги для полного раскрытия преступления и осуждения виновных”, - говорится в заявлении.
Глава Армянской Апостольской церкви выразил обеспокоенность в связи с печальными инцидентами, имевшими место в ходе массовых волнений 15-го января, в результате которых есть пострадавшие. “Мы призываем наших сыновей сохранять спокойствие и не поддаваться на подстрекательства и провокации”, - сказал Католикос Всех Армян Гарегин II.
Представители духовенства помолились за упокой душ семьи Аветисянов и скорейшее выздоровление полугодовалого Сережи Аветисяна.
15:10 16/01/2015  |  Актуальная темаЛюбые посягательства на правозащитников недопустимы. Омбудсмен Армении о вчерашних событиях в Гюмри и Ереване
14:02 16/01/2015  |  Актуальная темаРяд процессуальных действий проведен в Гюмри в рамках расследования дела о жестоком убийстве семьи Аветисянов