Գյումրիում տեղի ունեցած հանցագործության շուրջ ստեղծված իրավիճակը նախատեսվում է քննարկել ԱԺ-ում 01/16/2015 13:08 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Կատարվեց մարդաորս, հանկարծ քաղաքացիական հագուստով տասնյակ մարդիկ ներխուժեցին հրապարակ և սկսեցին ձերբալկալել առաջինը դրոշը բռնողներին, և սկսեցին աջ ու ձախ տանել: Դրա անունը բացի «բեսպրեդել», «մարդաորս» դնելուց ուրիշ բան չեմ կարող ասել»,- այսօր «Մեդիա կենտրոնում» հրավիրված հանդիպմանը հայտարարեց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը` ներկայացնելով Երևանի Ազատության հրապարակում երեկ տեղի ունեցած դեպքերը:
Ի դեպ, հիշեցնենք՝ ի զորակցություն Գյումրիում տեղի ունեցող հանրահավաքի մասնակիցների` Երևանում կազմակերպված հավաքից երեկ երեկոյան ոստիկանություն բերման ենթարկվածների թվում էր նաև Ավետիք Իշխանյանը:
«Իավունքի գերակայություն» ՀԿ նախագաh, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանն էլ անդրադարձավ խնդրի հոգեբանական կողմին` նշելով, որ հասարակության՝ նման վարքագծի պատճառը առաջ քաշված վարկածի համոզիչ չլինելն է:
«Համոզիչ չէ, որ այդ անձնավորությունը ծարավ է եղել, այդ դուռն է բաց եղել, մտել է ներս, վախեցել է և սկսել է բոլորին աջ ու ձախ գնդակահարել»,- ասաց Ա.Զեյնալյանը՝ հավելելով՝ «Սա համոզիչ չէ»:
Ի դեպ, Արտակ Զեյնալյանը հիշեցրեց, որ այս վարկածն առաջ քաշվեց հատկապես այն ժամանակ, երբ կասկածյալը գտնվում էր ռուսական իրավազորության տակ:
Ավետիք Իշխանյանն էլ, մեղադրելով հայ իրավապահներին ժամանակին հանցագործին՝ չհայտնաբերելու ու չձերբակալելու, ինչպես նաև՝ ռուս զինվորականների ավտոմեքենաները չկանգնեցնելու ու նրանցից արդեն իսկ հայտնաբերված Պերմյակովին չվերցնելու մեջ, կարծիք հայտնեց, որ այս ամենը տեղի է ունեցել նախնական համաձայնությամբ ու ստվերային պայմանավորվածության արդյունքում`«մեծ եղբոր ճնշման հետևանքով»:
Քննակմանը ներկա ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանն էլ անդրադարձավ խնդրի քաղաքական կողմին` նշելով, որ եթե անգամ հարցը քաղաքական չէր, այսօր դարձել է քաղաքական: Թևան Պողոսյանի խոսքով՝ խախտվել է միջազգային պամանագրի այն պահանջը, որով կասկածյալը պետք է հանձնվեր հայկական կողմին:
Թևան Պողոսյանը նաև տեղեկացրեց, որ ԱԺ-ի հանձնաժողովներում քննարկվում է հարցը մի շարք հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկելու նախաձեռնությունը:

Сложившуюся после убийства семьи ситуацию в Гюмри планируется обсудить в парламенте Армении 01/16/2015 13:51 | Актуальная тема
Происходящее накануне на площади Свободы в Ереване стало своего рода "охотой на людей". Об этом в пятницу на пресс-конференции заявил глава Хельсинкского комитета Армении, правозащитник Аветик Ишханян.
"Десятки людей в штатском прибыли на площадь и стали задерживать в первую очередь тех, кто держал в руках флаг. Иначе как “беспределом’ или “охотой на людей” это и не назовешь”, - сказал он.
Напомним, что в числе подвергнутых приводу в отдел полиции участников акции протеста в поддержку гюмрийского митинга был и Аветик Ишханян.
Аветик Ишханян обвинил армянских правоохранителей в несвоевременной поимке и задержании преступника, а также в том, что они не остановили автомашины российских военнослужащих и не забрали у них Пермякова. Он выразил мнение, что все происходило по предварительному сговору и под давлением “старшего брата’”.
В свою очередь правозащитник Артак Зейналян, коснувшись психологической стороны проблемы, отметил, что общество всколыхнуло неубедительность выдвинутой версии.
Он назвал несостоятельной версию от том, что “этот человек захотел пить, забрел в этот двор, испугался и принялся расстреливать всех направо-налево".
Артак Зейналян напомнил, что эта версию был выдвинута, когда подозреваемый находился под российской юрисдикцией.
По словам же депутата НС Армении Тевана Погосяна, имело место нарушение требования международного соглашения, согласно которому подозреваемый должен быть выдан армянской стороне.
Теван Погосян также сообщил, что в парламенте обсуждается инициатива об обсуждении вопроса на совместных заседаниях в ряде комиссии НС РА.