Շիրակի մարզի դատախազը գյումրեցիներին հորդորում է լքել ռուսական ռազմաբազայի տարածքը 01/14/2015   18:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Քրեական գործը ՌԴ իրավապահ մարմիններին չի ուղարկվել: Այս մասին քիչ առաջ Գյումրիում կազմակերպված բողոքի ակցիայի մասնակիցներին հայտնեց ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի մոտ եկած Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանը:
«Քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարցը վերացված չէ»,- հայտարարեց դատախազը` կոչ անելով հավաքվածներին սպասել 2-3 օր:
Հավաքվածների`ողջամիտ ժամկետներ հայտնելու պահանջին ի պատասխան, Րաֆֆի Ասլանյանը բողոքի ակցիայի մասնակիցներին կոչ արեց հեռանալ ռուսական ռազմաբազայի մոտից և հավաքվել Շիրակի մարզի դատախազության շենքի մոտ:
«Հավաքվեք դատախազության դիմաց, ոստիկանության դիմաց: Այստեղ ձեր հավաքվելը օգուտ չի տալիս: Հանրահավաքը գործին օգուտ չի տալիս»,- հայտարարեց դատախազը`միաժամանակ հավաքվածներին հրավիրելով առանձնազրույցի դատախազությունում`առանց լրատվամիջոցների:
Ի պատասխան հավաքի մասնակիցները գոչեցին`«Ո’չ»:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիում մեկնարկած բողոքի ակցիայի մասնակիցներն այս պահին ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի դիմաց են և պահանջում են Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության մեջ կասկածվող զինծառայող Վալերի Պերմյակովի գործի քննությունը հանձնել հայ իրավապահներին:

Вопрос о передаче производства по уголовному делу против Пермякова не снят – прокурор Ширакской области 01/14/2015   18:48  |  Актуальная тема
“Уголовное дело не передано российским правоохранителям”, - сообщил собравшимся у 102-й российской военной базы в Гюмри прокурор Ширакской области Раффи Асланян.
“Вопрос о передаче армянским правоохранителям производства по уголовному делу не снят”, - заявил прокурор, призвав собравшихся подождать еще 2-3 дня.
Раффии Асланян также призвал участников акции протеста покинуть территорию, прилегающую к российской военной базе и собраться у здания Прокуратуры Ширакской области.
“Митинг делу не поможет”, - заявил прокурор, пригласив собравшихся обсудить ситуацию без представителей СМИ.
В ответ демонстранты воскликнули “Нет!”
Напомним, напротив российской военной базы проходит акция протеста с требованием передать армянским правоохранителям расследование дела против Валерия Пермякова, подозреваемого в жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри.