Հայկական կողմը շարունակում է Գյումրիում տեղի ունեցած ոճրագործության լիարժեք բացահայտման ուղղությամբ քննությունը 01/14/2015   12:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանքի 6 անդամի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով Հայաստանում շարունակվում են իրականացվել անհրաժեշտ քննչական գործողությունները։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ նշելով, որ ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ քայլերը` կատարված հանցագործության բոլոր հանգամանքների հետազոտման համար՝ վարույթն իրականացնող մարմնի լիազորությունների շրջանակներում։
Ինչ վերաբերում է ռուսների կողմից հարուցված քրեական գործով ձեռնարկվող քննչական գործողություններին, ինչպես նաեւ` Հայաստանում հարուցված քրեական գործը Ռուսաստանին փոխանցելու հավանականությանը, ապա քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ միջազգային պայմանագրերով նախատեսված իրավական օգնության համագործակցությունն իրականացվում է դատախազության միջոցով։
«ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 475-րդ հոդվածի համաձայն՝ միջազգային պայմանագրերով քրեական գործերով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցով հաղորդակցությունը մինչդատական վարույթում իրականացվում է Հայաստանի գլխավոր դատախազության միջոցով եւ տեղյակ չեմ, թե արդյոք Հայաստանի դատախազությունն ստացե՞լ է նշված քրեական գործով իրավական օգնության վերաբերյալ միջնորդություն, թե՝ ոչ»,- «Փաստինֆո»-ին ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ին Գյումրում սպանվել է Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամ, իսկ ամենափոքրիկ ներկայացուցիչը՝ 6 ամսական Սերյոժան, ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն։
Հիմնական կասկածյալը ռուսաստանյան թիվ 102 ռազմական հենակետի զինծառայող Վալերի Պերմյակովն է, ով հայտնաբերվել է թուրքական սահմանի մոտ՝ ռուս սահմանապահների կողմից, եւ վերջիններս հրաժարվել են փոխանցել հայկական կողմին։

Армянская сторона продолжает вести следствие для полного раскрытия убийства семьи в Гюмри 01/14/2015 13:30 | Актуальная тема
В Армении продолжают осуществляться необходимые следственные действия по уголовному делу, возбужденному по факту убийства семьи Аветисянов. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении. В ведомстве также проинформировали, что предпринимаются необходимые шаги для исследования всех обстоятельств преступления в рамках полномочий органа, осуществляющего производство по делу.
Что касается следственных действий по заведенному российского стороной уголовному делу, а также вероятности передачи РФвозбужденного в Армении уголовного дела, то в СК РА сообщили, что предусмотренное международным соглашением сотрудничество о правовой помощи осуществляется посредством Генпрокуратуры.
Согласно ст. 475 Уголовно-процессуального кодекса РА, в соответствии с положениями международного договора связь по вопросу об оказании правовой помощи по уголовным делам осуществляется посредством Генпрокуратуры Армении, и я не располагаю информацией относительно того, получила ли Генпрокуратура РА ходатайство касательно оказания правовой помощи по вышеуказанному уголовному делу или нет”, - сообщила “ФактИнфо”советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Генпрокуратура Армении накануне опубликовала сообщение, в котором говорится, что подозреваемый "является гражданином России и находится под юрисдикцией следственных органов РФ". "Следовательно, вопрос о выдаче Пермякова правоохранителям Армении не обсуждается с учетом закрепленного в п. 1 ст. 61 Конституции РФ запрета, согласно которому гражданин России не может быть выдан другой стране. Аналогичный запрет установлен положениями ст. 30.1 Конституции Республики Армения, в условиях действия которой никто из граждан Армении никогда не передавался другому государству ",— пояснили в генпрокуратуре РА.