ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հանդիպել է Ուկրաինայի դեսպանի հետ 01/14/2015 15:59 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հունվարի 14-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Կուխտայի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ քաղաքական-տնտեսական կապերին, փոխգործակցությանը տարբեր ոլորտներում, միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, միջազգային կառույցներում համագործակցությանը:
Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությանը՝ զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել առավել սերտացնել մշակութային կապերը, խորացնել եւ ամրապնդել առեւտրատնտեսական հարաբերությունները: Այս համատեքստում տիկին Նաղդալյանը կարեւորել է Ուկրաինայում հայկական մեծ համայնքի դերը եւ ազգանպաստ գործունեությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանին, ԵԽԽՎ-ում ազգային պատվիրակությունների աշխատանքի առանձնահատկություններին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ուկրաինայում տիրող ներքին քաղաքական իրավիճակին, ԼՂ հիմնախնդրին առնչվող հարցեր, կարեւորվել է ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ազատ ինքնորոշման իրավունքի իրացումը:

Вице-спикер парламента Армении обсудила с украинским послом сотрудничество в международных структурах 01/14/2015 18:27 | Лента новостей
Вице-спикер парламента Армении Эрмине Нагдалян встретилась сегодня с послом Украины в РА Иваном Кухтой. Об этом сообщает пресс-служба Национального Собрания РА.
В ходе встречи стороны обратились к политико-экономическим связям Армении и Украины, их взаимодействию в различных сферах, дальнейшему развитию межпарламентских отношений, сотрудничеству в международных структурах. Говоря о вековой дружбы двух народов, собеседники сочли необходимым еще большее упрочение культурных связей, углубление и укрепление торгово-экономических отношений. В этом контексте Э. Нагдалян подчеркнула существенную роль армянской общины Украины, ее национально-патриотическую деятельность.
Стороны обратились также к предстоящей сессии ПАСЕ, к особенностям работы национальных делегаций в этой структуре.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся сложившейся в Украине внутриполитической обстановки, нагорно-карабахского конфликта, равенства народов и реализации права на свободное самоопределение.