Հարուցվել է քրեական գործ՝ ադրբեջանական տարածքից հայ գյուղացու նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ. ՔԿ 01/13/2015 15:04 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Բերդի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Պառավաքար գյուղի 43-ամյա բնակչի նկատմամբ ադրբեջանական տարածքից սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի տեղեկացմամբ՝ 2015թ. հունվարի 11-ին՝ ժամը 13:00-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանագծում գտնվող ադրբեջանական «Ալենի բուտկա» կոչվող հենակետից, ազգային ատելության շարժառիթով, դիտավորությամբ, սպանություն կատարելու նպատակով կրակոցներ են արձակվել վառելափայտ հավաքելու նպատակով Տավուշի մարզի Պառավաքար գյուղին պատկանող «Ծատուրանց ձոր» կոչվող հանդամաս մեկնած նույն գյուղի բնակիչ, 43-ամյա Ալբերտ Զոհրաբյանի ուղղությամբ։
Կրակոցների հետեւանքով հայ գյուղացուն պատկանող «Վազ 2121» մակնիշի 34 AD 169 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենան ամբողջությամբ այրվել է:
Դեպքի առթիվ Բերդի քննչական բաժնում հունվարի 12-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով և 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով:
Դեպքի վայրում առայժմ հնարավոր չի եղել զննություն կատարել, քանի որ տարածքում չեն դադարում հակառակորդի կողմից արձակվող կրակոցները։

СК Армении возбудил уголовное дело по факту предпринятого азербайджанцами покушения на убийство мирного жителя Тавуша 01/13/2015   15:41  |  Актуальная тема
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту предпринятого с азербайджанской стороны покушения на умышленное убийство 43-летнего жителя села Паравакар по мотивам национальной ненависти.
Как сообщили в пресс-службе СК Армении, 11 января, около 13.00 из азербайджанского опорного пункта, расположенного на армяно-азербайджанской границе, были произведены выстрелы по 43-летнему Альберту Зограбяну, отправившемуся за хворостом в местность “Цатуранц дзор” на территории села Паравакар Тавушской области.
В результате обстрела принадлежащий армянину автомобиль марки “ВАЗ 2121” с г/н 34 AD 169 выгорел дотла.
По данному факту 12 января в следственном отделе СК Армении по Бердскому району было возбуждено уголовное дело по п. 13 ч.2 ст. 34-104 и п.4 ч. 2 ст. 185 УК Армении.
Провести осмотр места происшествия пока не удалось ввиду непрекращающегося обстрела с азербайджанской стороны.