Վալերի Պերմյակովը չի հանձնվի Հայաստանին.ԳԴ 01/13/2015 16:24 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունները քննարկել են Գյումրիում նախօրեին տեղի ունեցած սպանության գործի մանրամասները: Այս մասին տեղեկանում ենք Գլխավոր դատախազության պաշտոնական կայք-էջից:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ տեղի ունեցած ողբերգության բոլոր մեղավորները պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ:
Հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող Վալերի Պավելի Պերմյակովը ՌԴ քաղաքացի է և գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության՝ նույնն է՝ ՌԴ իրավազորության ներքո:
Հետևաբար, Վ. Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարց չի քննարկվում՝ նկատի ունենալով ՌԴ սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին կետում ամրագրված արգելքը, համաձայն որի՝ ՌԴ քաղաքացին չի կարող հանձնվել այլ պետության:
Համանման արգելք է սահմանված նաև ՀՀ Սահմանադրության 30.1 հոդվածի դրույթներով, որի գործողության պայմաններում ՀՀ որևէ քաղաքացի երբևէ չի հանձնվել այլ պետության:
Քննությունը վարում են ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմինները: Քննությունն իրականացվելու է ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմիների ակտիվ իրավական փոխգործակցությամբ:
Հայկական կողմը հետևողական է լինելու, որպեսզի բոլոր մեղավորները օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվեն պատասխանատվության:

Вопрос о выдаче армянским правоохранителям Пермякова не обсуждается - Генпрокуратура Армении 01/13/2015   16:58  |  Лента новостей
Генеральные прокуратуры Армении и России обсудили подробности дела о совершенном накануне убийстве целой семьи в Гюмри. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры РА.
Стороны подчеркнули, что все виновники трагедии понесут наказание по всей строгости закона.
Подозреваемый в совершении преступления Валерий Пермяков является гражданином РФ и находится под контролем, то есть юрисдикцией правоохранительных органов России.
Следовательно, вопрос о выдаче армянским правоохранителям В. Пермякова не обсуждается с учетом закрепленного в пункте 1 ст. 61 Конституции РА запрета, согласно которому гражданин Российской Федерации не может быть выслан за пределы Российской Федерации или выдан другому государству.
Аналогичный запрет установлен положениями ст. 30.1 Конституции Республики Армения, в условиях действия которой никто из граждан Армении никогда не передавался другому государству.
Расследование ведут правоохранительные органы РА и РФ. Следствие будет проводиться при активном взаимодействии правоохранительных органов двух стран.
Армянская сторона будет последовательна в привлечении всех виновных к ответственности в установленном законом порядке.