Հրազդանի զինկոմի աշխատավարձից 10 տոկոս կպահվի. Դատավճիռ 01/10/2015 12:29 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի մեջ մեղադրվող Հրազդանի զինվորական կոմիսար Արամ Պետրոսյանը դատարանի դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նրա նկատմամբ որպես պատիժ է նշանակվել զինվորական ծառայության սահմանափակմամբ 6 ամիս ժամկետով, ինչպես նաեւ 10 տոկոս կպահվի դրամական բավարարման գումարից:
Իսկ կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող նույն զինկոմիսարիատի զորահավաքային բաժանմունքի պահեստի զինվոր-սերժանտների հաշվառման, ամրագրման և նախորոշման խմբի պետ Սերգեյ Սարգսյանը մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել ազատազրկման 1 տարի ժամկետով, նույնքան ժամկետով էլ Սարգսյանը զրկվել է ՀՀ Զինված ուժերում պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից:
Մինչ դատաքննությունն սկսելն ամբաստանյալները միջնորդել են դատական քննությունն անցկացնել արագացված կարգով և հայտարարել, որ առաջադրված մեղադրանքներում իրենց մեղավոր են ճանաչում:
Ըստ մեղադրանքի՝ գնդապետ Արամ Պետրոսյանը 2014թ. մարտի 24-ին Հրազդանի զինվորական կոմիսարիատում որպես ոչ շարային ծառայության պիտանի զինապարտ հաշվառված Հրազդան քաղաքի բնակիչ Ալեքսանդր Ազիզյանին կորստյան հիմքով կրկնօրինակ զինգրքույկ տրամադրելիս չի ստուգել ենթակա անձանց կողմից կրկնօրինակ զինգրքույկում նրա` զինվորական ծառայությանը պիտանելիության վերաբերյալ լրացված տվյալները, առանց դրանք՝ Ա.Ազիզյանի հաշվառման քարտում առկա տվյալների հետ համեմատելու՝ իր ստորագրությամբ և կնիքով հաստատել է՝ «պիտանի է շարային ծառայության համար» գրառմամբ կրկնօրինակ զինգրքույկը և հանձնել Ա.Ազիզյանին:
Նախաքննական մարմինը կոչումով կապիտան Սերգեյ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրել այն բանի համար, որ նա քաղաքացի Ա.Ավետիսյանի զինվորական գրքույկում վերջինիս զինվորական ծառայության պիտանելիության վերաբերյալ կատարված գրառումը փոփոխելու, նրա` պայմանագրային զինվորական ծառայության անցնելու համար զինվորական գրքույկում համապատասխան բարենպաստ գրառում կատարելու դիմաց 2014 թվականի մարտի 21-ին պահանջել և մարտի 25-ին՝ ժամը 14:10-ի սահմաններում, իր աշխատասենյակում անձամբ ստացել է 124.311 ՀՀ դրամին համարժեք 300 ԱՄՆ դոլար կաշառք:

Суд в Армении огласил приговор сотрудникам Разданского военкомата 01/10/2015 13:21 | Актуальная тема
Обвиняемый в халатном отношении к службе военный комиссар Раздана Арам Петросян приговором суда признан виновным по ч. 1ст. 376 УК РА. В отношении него определена мера наказания в виде ограничения военной службы сроком на 6 месяцев, а также удержания денежного довольствия в размере 10%.
А обвиняемый в получении взятки начальник одной из групп мобилизационного отделения Разданского военного комиссариата, капитан Сергей Саркисян признан виновным по ч. 1ст. 311 УК РА и приговорен к лишению свободы сроком на один год с лишением права в течение года занимать должности в ВС.
До начала слушаний подсудимые ходатайствовали о проведении судебного разбирательства в порядке ускоренной процедуры и признали себя виновными в инкриминируемых им деяниях.
Согласно материалам дела, полковник Арам Петросян 24 марта 2014 года при повторной выдаче военного билета на основании его потери жителю города Раздан Александру Азизяну, стоявшего на учете в Разданском военном комиссариате в качестве призывника, не годного к строевой военной службе, не проверил заполненные в военном билете данные о его годности к прохождению военной службы, не сравнив их с указанными в карте учета А. Азизяна данными, и утвердил своей подписью и печатью военный билет с надписью “годен к строевой службе” и выдал его А. Азизяну.
Следствие предъявило обвинение капитану Сергею Саркисяну за то, что он потребовал и 25 марта 2014 года получил в своем кабинете взятку в размере 300 долларов США(124.311 драмов) за подмену надписи в военном билете гражданина А. Аветисяна касательно годности последнего к военной службе и за внесение в военный билет соответствующей записи, благоприятствующей для прохождения военной службы по контракту.