Եղվարդի մանկապարտեզի տնօրենն ընդունել է իրեն առաջադրված մեղադրանքը 01/10/2015   13:58  |  Քրեական խրոնիկոն
Եղվարդի մանկապարտեզի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ սանիտարահակահամաճարակային կանոնները խախտելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց զանգվածային հիվանդացում կամ թունավորում:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան՝ հայտնեցին ՀՀ Քննչական կոմիտեից՝ հավելելով, որ մանկապարտեզի տնօրեն Մ.Մանուկյանը, չնայած նախապես ներկայացրած հիվանդության մասին տեղեկանքին, այնուամենայնիվ, դեկտեմբերի 29-ին ներկայացել է վարույթ իրականացնող մարմին, նրան առաջադրվել է մեղադրանք, ինչը նա ընդունել է:
Հիշեցնենք` ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել էր, որ  Եղվարդի թիվ 1 մանկապարտեզում չեն պահպանվել սանիտարահակահամաճարակային կանոնները, մանկապարտեզի խոհանոցում ստեղծվել է հակասանիտարահամաճարակային իրավիճակ, ինչն էլ հանգեցրել է մանկապարտեզի սաների, աշխատակիցների  ու նրաց հետ շփվող մարդկանց զանգվածային թունավորման։
Քննիչի որոշմամբ՝ մանկապարտեզի բուժքույր Ն.Առաքելյանը դեկտեմբերի 26-ին ներկայացել էր Քննչական կոմիտե, որտեղ նրան մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրական օրենսգրքի 277-րդ հոդվածի առաջին մասով: Իսկ մանկապարտեզի տնօրեն Մ.Մանուկյանը չէր ներկայացել՝ փոխարենը տրամադրելով ծանր հիվանդ լինելու վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթեր:
Սակայն օրեր անց՝ դեկտեմբերի 29-ին, տնօրենն այդուհանդերձ ներկայացել է ու ընդունել առաջադրված մեղադրանքը: Նրա առողջական վիճակը հաշվի առնելով՝ նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ինչ վերաբերում է տուժողի կարգավիճակ ունեցող մարդկանց, ապա պաշտոնական տվյալներով՝ մի քանի տասնյակ մարդ արդեն տուժող է ճանաչվել:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` գործով ներգրավված տուժողների թիվը կարող է հասնել 100-ի:
12:02 28/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Եղվարդի թիվ 1 մանկապարտեզի երեխաների թունավորման գործով 2 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ
16:18 22/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵղվարդի մանկապարտեզում խախտվել են սանիտարահիգիենիկ կանոնները
12:12 15/12/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԻ՞նչ են ուտում երեխաները մանկապարտեզում և ովքե՞ր են սննդի մատակարարները
16:04 12/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԵղվարդի մանկապարտեզի դեպքի համար Բաբկեն Պիպոյանը մեղադրում է առողջապահության նախարարությանն ու ՍԱՊԾ-ին

Директор детского сада в армянском Егварде признала вину в инкриминируемом ей деянии 01/10/2015 14:37 | Криминальная хроника
Директору детского сада в армянском Егварде предъявлено обвинение в нарушении санитарно-противоэпидемических норм, повлекшем по неосторожности массовое отравление людей.
Об этом ИА “ФактИнфо”’ сообщили в Следственном комитете Армении. В ведомстве также проинформировали, что директор, несмотря на представленную справку о болезни, тем не менее 29 декабря предстал перед органом, осуществляющим производство по делу. Сообщается, что Манукян признала себя виновной в инкриминируемом ей деянии. С учетом состояния ее здоровья в отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Напомним, следствием было установлено, что в егвардском детском саду №1 не соблюдались установленные законом "О санитарно-эпидемиологической безопасности населения" нормы. Лица, ответственные за их соблюдение, допустили преступную халатность, не проводились санитарно-гигиенические и санитарно-противоэпидемические мероприятия по устранению загрязнения окружающей среды, улучшению бытовых условий, а также меры по предупреждению возникновения и распространения заболеваний. В результате в столовой детсада №1 возникла антисанитария, которая способствовала воздействию вредных факторов на организм человека и повлекла по неосторожности массовое отравление воспитанников и сотрудников детсада, а также людей, контактировавших с ними.
По решению следователя медсестра детсада Н. Аракелян 26 декабря явилась в СК Армении, где ей было предъявлено обвинение по ч. 1ст. 277 УК РА.