Արցախի զինված ուժերը հասցնում են թիրախային հարվածներ 01/08/2015   11:31  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 7-ին և լույս 8-ի գիշերը  ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 400 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60մմ ականանետից /7 արկ/ և ՌՊԳ-7 /5 արկ/ ու ԳՊ-25 /2 արկ/ տիպի նռնականետերից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 5500 կրակոց:  Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Իսկ ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան ուժերի կողմից ադրբեջանական խաղաղ բնակավայրերի գնդակոծումների մասին վերջին շրջանում համացանցում հայտնված տեղեկություններին, ապա դրանք ոչ այլ ինչ են, քան հերթական ապատեղեկատվություն:
Արցախի զինված ուժերը խիստ անհրաժեշտության դեպքում միայն ու միայն թիրախային հարվածներ են հասցնում հակառակորդի առաջնագծի դիրքերին՝ նպատակ ունենալով ճնշել վերջին նախահարձակ ու սանձարձակ գործողությունները:
Խաղաղ բնակավայրերը պաշտպանության բանակի համար երբևէ չեն եղել հարվածի թիրախ: Հիշեցնենք, որ տվյալ վարքագիծը եղել ու մնում է ադրբեջանական զինուժի «մենաշնորհը», ինչի ապացույցն են հայ-ադրբեջանական սահմանահատվածին գտնվող հայկական բնակավայրերի վրա հակառակորդի կողմից պարբերաբար իրականացված և իրականացվող գնդակոծություններն ու արկակոծությունները:

Армия обороны Арцаха насчитала 400 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня 01/08/2015 12:44 | Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в ночь с 7-го на 8-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано около 400 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 5500 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
“Противник, помимо стрелкового оружия, применил также минометы калибра 60 мм(7 снарядов)и гранатометы типов РПГ-7(5 снарядов) и ГП-25(2 снаряда).
"Что же касается распространяемой в последние дни в Сети информации о якобы обстрелах карабахской стороной азербайджанских населенных пунктов, то это- не что иное, как очередная дезинформация.
Вооруженные силы Арцаха прибегают к ответным действиям при крайней необходимости и наносят только целевые удары по передовым позициям противника с тем,чтобы подавить их агрессивные и разнузданные действия.
Мирные населенные пункты никогда не были мишенью для Армии обороны. Напомним, что подобное поведение было и остается “монополией” азербайджанских ВС, подтверждением которого являются осуществленные и периодически осуществляемые противником обстрелы и артобстрелы армянских приграничных сел, расположенных на армяно-азербайджанской границе", - отмечается в сообщении.