Միջազգային հանրությունը սթափեցնում է, սակայն Ադրբեջանը չի սթափվում 01/07/2015 14:06 | Վերլուծություններ
Նոր Տարում ևս Ադրբեջանը շարունակում է իրականացնել ադրբեջանաղարաբաղյան սահմանում իրավիճակի սրման, ուժի կիրառման իր քաղաքականությունը՝ ի հեճուկս միջազգային հանրության կոչերի:
Դրանում համոզվելու համար բավարար է աչքի անցկացնել ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության վերջին մի քանի օրերի ամփոփագրերը: Ընդ որում, հատկանշական է, որ բացի սովորական դարձած հրադադարի խախտման մի քանի հարյուրանգամյա ամենօրյա դեպքերից, ադրբեջանցիները հասցրել են դիվերսիոն հետախուզական երկու գործողություն կազմակերպել ու տապալվել, դրանք, ցավոք, կորուստների են հանգեցրել նաև ղարաբաղյան սահմանապահ դիրքերում:
Այսպես, հունվարի լույս 3-ի գիշերը` ժամը 03:15-ի սահմաններում, ՊԲ հարավային և արևելյան ուղղություններով հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն հետախուզական երկու գործողություն:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ գործողությունների արդյունքում`հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը: Հակառակորդին դիմակայելու ընթացքում զոհվել են ՊԲ զինծառայողներ Կարեն Սամվելի Գրիգորյանը և Վարդան Մարտիկի Մկրտչյանը: Վիրավորում է ստացել զինծառայող Վոլոդյա Գագիկի Հարությունյանը:
Իսկ դրան հաջորդող մի քանի օրերի ամփոփագրերը գրեթե չեն տարբերվում իրարից:
Այսպես, ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն` հունվարի 3-ից 4-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 300 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից /ԱԿ, ՍՎԴ, ՊԿ, ՌՊԿ, «Սև նետ», Իստիգլալ/, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 4.300 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից, հակառակորդը հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածների ուղղությամբ կիրառել է նաև 60մմ ականանետեր /7 արկ/ և ՌՊԳ-7 տիպի նռնականետեր /14 արկ/:
Հունվարի 4-ին և լույս 5-ի գիշերը հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 350 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 4500 կրակոց:
Բացի հրաձգային զինատեսակներից հակառակորդը հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածների ուղղությամբ կիրառել է նաև 60մմ ականանետեր /13 արկ/ և ՌՊԳ-7 /5 արկ/ ու ԱԳՍ-17 /6 արկ/ տիպի նռնականետեր:
ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որով դատապարտել է Ադրբեջանի դիվերսիոն վերջին գործողությունները՝ ընդգծելով, որ «Բաքուն արհամարհում է իրավիճակի սրումից զերծ մնալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կոչը եւ վաղուց ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը սթափեցնի ադրբեջանական ղեկավարությանը:
«Այս հերթական սադրանքով Բաքուն շարունակում է իրագործել ուժի կիրառման վերաբերյալ Ադրբեջանի ղեկավարության անդադար սպառնալիքները, որոնք հնչեցվում են այդ երկրի ղեկավարության` անգամ ամանորյա ելույթներում։
Սա կոպիտ արհամարհանք է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, հատկապես` կրոնական տոների նախաշեմին և ընթացքում սադրիչ գործողություններից և իրավիճակի սրումից զերծ մնալու կոչերի նկատմամբ։
Վաղուց ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը սթափեցնի իր հորդորներին հակառակ գնացող ադրբեջանական ղեկավարությանը»,- նշվում էր ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում հրադադարի խախտումների և զոհերի մասին վերջին օրերին ստացվող հաղորդագրությունների» հետ կապված իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Պետդեպարտամենտը: Ինչպես հայտարարել է Պետդեպարտամենտի խոսնակ Ջեն Փսաքին, այդ դեպքերը չեն համապատասխանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ լուծում գտնելու` Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների ստանձնած պարտավորություններին։
Փսաքին, պատասխանելով «Ամերիկայի Ձայն»-ի հայկական ծառայության հարցին, թե «վերջին օրերին նշանակալիորեն մեծացել է Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում հրադադարի խախտումների թիվը. արդյոք Պետդեպարտամենտը պատրաստո՞ւմ է որևէ հայտարարություն` տարածաշրջանում զարգացող իրադարձությունների կապակցությամբ և կողմերին զսպվածության կոչեր ուղղելուց զատ՝ նախատեսո՞ւմ է որևէ այլ միջոց, որը կկանգնեցներ հռետորաբանությունը և կզսպեր իրադրության սրումը», շեշտել է.
«Որպես ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր՝ մենք, այո', շարունակում ենք, ինչպես դուք ասացիք, հորդորել, որ կողմերը մտնեն բանակցային այնպիսի ուղի, որը կհանգեցներ խաղաղության համաձայնության։ Ինչպես նաև հորդորում ենք, որ կողմերն իրականացնեն այնպիսի միջոցներ, որոնք կկրճատեին նման դեպքերը»՝ հավելելով. «Սրանք են շարունակում մնալ մեր ուշադրության կենտրոնում»:

Азербайджан продолжает нагнетать обстановку на границе с НКР и игнорировать призывы международного сообщества 01/07/2015 15:42 | Аналитика
Азербайджан и в новогодние дни продолжал осуществлять свою политику, направленную на обострение ситуации на границе с Нагорно-Карабахской Республикой и применение силы, вопреки призывам международного сообщества.
Достаточно взглянуть на оперативные сводки пресс-службы Минобороны НКР за последние несколько дней, чтобы удостовериться в этом. Примечательно, что помимо ставших уже обыденными многочисленных случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня, азербайджанцы успели организовать две разведывательно-диверсионные операции, которые провалились. К сожалению, эти операции привели к потерям среди карабахских военнослужащих.
Как сообщала пресс-служба Минобороны НКР, в ночь на 3 января ВС Азербайджана предприняли две разведывательно-диверсионные операции на южном и восточном направлениях линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики примерно в 03:15 по местному времени.
В результате предпринятых передовыми подразделениями Армии обороны оперативных действий противник, неся потери, был отброшен на исходные позиции.
К сожалению, в ходе отражения нападения противника погибли военнослужащие Армии обороны — Карен Самвелович Григорян и Вардан Мартикович Мкртчян и был ранен Володя Гагикович Арутюнян.
Сводки за последующие дни практически не отличались друг от друга. По оперативным данным Армии обороны, в период с 3-го по 4-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано 300 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 4.300 выстрелов.
Противник, помимо стрелкового оружия, применил также минометы калибра 60 мм(7 снарядов) и гранатометы типа РПГ-7(14 снарядов).
В ночь с 4 на 5 января было зафиксировано 350 случаев нарушения противником режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 4500 выстрелов.
Противник, помимо стрелкового оружия, применил также минометы калибра 60 мм(13 снарядов) и гранатометы типов РПГ-7(5 снарядов) и АГС-17(6 снарядов).
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, в котором резко осудило диверсионные действия Азербайджана.
“Строго осуждаем совершенные азербайджанскими вооруженными силами диверсионные действия в ночь со 2-го на 3-ье января на линии соприкосновения с Армией обороны Нагорного Карабаха, в результате которых имеются человеческие жертвы. Выражаем свое глубокое соболезнование семьям и близким погибших.
Этой очередной провокацией Баку продолжает осуществлять постоянные угрозы руководства Азербайджана о применении силы, звучащие даже в новогодних выступлениях руководства этой страны.
Это является грубым игнорированием призывов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о воздержании от провокационных действий и обострения ситуации, особенно накануне и во время религиозных праздников.
Давно пора, чтобы международное сообщество отрезвило азербайджанское руководство, идущее на противоположные его призывам действия”,- говорилось в заявлении внешнеполитического ведомства Армении.
Обеспокоенность в связи с поступающими в последние дни сообщениями о случаях нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана и жертвах выразил Госдепартамент США .Как заявила пресс-секретарь Госдепа Джен Псаки, эти инциденты не соответствуют взятым на себя президентами Армении и Азербайджана обязательствам по поиску мирного решения нагорно-карабахского конфликта.
Псаки, отвечая на вопрос армянской службы “Голоса Америки” относительно того, готовит ли Госдеп заявление по поводу событий в регионе, связанных с ростом числа случаев нарушения режима перемирия на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, и предусматривает ли помимо обращения к сторонам с призывами проявить сдержанность иные меры, которые бы остановили риторику и предотвратили дальнейшее обострение ситуации, подчеркнула:
“Как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ мы продолжаем, как Вы уже отметили, призывать стороны вести переговоры по такому пути, который приведет к достижению мирного соглашения. Мы также призываем стороны к принятию мер по сокращению числа подобных инцидентов”, - заявила Псаки.