Դանակահարել է իր տուն մտած համագյուղացուն. հարուցվել է քրեական գործ 01/05/2015 10:38 | Քրեական խրոնիկոն
2015թ. հունվարի 4-ին` ժամը 02:05-ին «Արմենիա» բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել, որ նույն օրը` ժամը 01:25-ին, բուժօգնության է տեղափոխվել քաղաքացի Գ.Հովսեփյանը՝ «կրծքավանդակի ձախ կեսի ծակած-կտրած թորակոաբդոմինալ թափանցող վերքեր՝ սրտի, ստոծանու և հաստ աղիքի վնասով» մարմնական վնասվածքներով:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, դեպքի առթիվ Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Նաիրիի քննչական բաժնում հունվարի 4-ին հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Քրեական գործի քննության ընթացքում պարզվել է, որ Կոտայքի մարզի Քասախ գյուղի բնակիչ Վ.Հարությունյանը 2015թ. հունվարի 4-ին` ժամը 01-ի սահմաններում, իր բնակարանում լսել է պատուհանին հարվածելու ուժգին ձայն: Քիչ անց նկատել է, որ իր ննջասենյակի պատուհանը տեղահանվել է, իսկ դրա մետաղյա ճաղավանդակը բացակայում է: Անմիաջպես շտապել է հյուրասենյակ, ապա` խոհանոց, որտեղից վերցրել է խոհանոցային դանակ:
Վերադառնալով ննջասենյակ` նկատել է Քասախ գյուղի բնակիչ Գ.Հովսեփյանին: Վերջինս տեղեկանալով, որ տանտերը` Հարությունյանը, ճանաչել է իրեն, բռունցքով հարվածել է, ապա փորձել հարձակվել նրա վրա: Նույն պահին տանտերը խոհանոցից վերցրած դանակով հարվածներ է հասցրել իր ննջարան մուտք գործած տղամարդու կրծքավանդակի ձախ կեսին:
Նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են մի շարք վկաներ, նշանակվել են դատաբժշկական փորձաքննություններ, կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, իսկ Վ.Հարությունյանի մասնակցությամբ՝ քննչական փորձարարություն:
Գ.Հովսեփյանն առայժմ չի հարցաքննվել. ըստ բժիշկների` նա ի վիճակի չէ ցուցմունքներ տալու:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ ապահովելու գործի բազմակողմանի, լրիվ եւ օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

Уголовное дело возбуждено по факту инцидента с поножовщиной в армянском селе Касах 01/05/2015   11:24  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту поножовщины в селе Касах Котайкской области Армении. Дело заведено в Наирийском следственном отделе следственного управления СК РА по Котайкской области по признакам ч. 1 ст. 112 УК Армении. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета республики.
Согласно информации, сигнал о происшествии поступил 4 января 2015г. поздно ночью из медцентра “Армения”. С колото-резаными проникающими торакоабдоминальными ранениями, а также с повреждениями в области сердца, диафрагмы и толстой кишки в больницу был доставлен Г. Овсепян.
Следствием было установлено, что житель села Касах Котайкской области В. Арутюнян 4 января 2015 года, около 01.00 по местному времени якобы услышал сильный стук в окно, а немногим спустя заметил, что окно в его спальню выбито, а  металлической решетки и вовсе нет. Он немедленно отправился на кухню и, схватив кухонный нож, вернулся в спальню, где застал жителя села Касах Г. Овсепяна. Проникший в жилище касахец, поняв, что хозяин дома - Арутюнян - узнал его, нанес ему удар кулаком, а затем пытался наброситься на него. В этот момент хозяин дома вонзил ему нож в левую часть грудной клетки.
В ходе предварительного следствия были допрошены несколько свидетелей, назначены судмедэкспертизы, произведен осмотр места происшествия, а также проведен следственный эксперимент с участием В. Арутюняна.
Г. Овсепяна пока еще не допрашивали. По словам врачей, он не в состоянии пока давать показания.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры для обеспечения всестороннего, полного и объективного исследования обстоятельств дела.