12 տարվա ազատազրկման դատապարտված քրեակատարողական վարչության նախկին պետին ներում է շնորհվել 12/28/2014 23:02 | Քրեական խրոնիկոն
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներում է շնորհել 12 տարվա ազատազրկման դատապարտված քրեակատարողական վարչության նախկին պետ Սամվել Հովհաննիսյանին։
Սամվել Հովհաննիսյանը, ով 2001-2006 թթ. պաշտոնավարել է որպես ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պետ, դատարանի՝ 2014 թվականի մայիսի 5-ի դատավճռով դատապարտվել է 12 տարվա ազատազրկման:
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Արմեն Խաչատրյանի նախագահությամբ, Սամվել Հովհաննիսյանին անպարտ ու դատարանով արդարացված ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով՝ մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից սպանության նախապատրաստությունը կազմակերպելը՝ հանցակազմի բացակայության պատճառաբանությամբ:
Իսկ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-35-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով՝ շահադիտական դրդումներով, պատվերով սպանության նախապատրաստությունը կազմակերպելը, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն, Սամվել Հովհաննիսյանը մեղավոր ճանաչվեց և ընդհանուր առմամբ դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկման: Խարդախության դրվագով հօգուտ երկու տուժողների Ս.Հովհաննիսյանից պետք է բռնագանձվի, շուրջ 42 մլն դրամ:
Հիշեցնենք, որ մեղադրող կողմը միջնորդել էր Ս.Հովհաննիսյանին դատապարտել 14 տարվա ազատազրկման:
Ըստ մեղադրանքի՝ «Սամոշ» ՍՊ ընկերության կողմից կառուցվող բազմաբնակարանային շենքի երկու բնակարանների վերաբերյալ Ս.Հովհաննիսյանը կնքել է կրկնակի գործարքներ և «խարդախությամբ՝ խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով, հափշտակել է այդ բնակարանների համար վճարված առանձնապես խոշոր չափերի գումարները»։
Սամվել Հովհաննիսյանը մեղադրվում է նաև դատապարտյալ Ջամալ Սլոյանին սպանելու պատվեր տալու մեջ: Մեղադրանքի երկու հոդվածով նա իրեն մեղավոր չի ճանաչել:

Президент Армении помиловал экс-начальника Уголовно-исполнительного управления Минюста, осужденного к 12 годам заключения 12/30/2014   00:49  |  Криминальная хроника
Президент Армении Серж Саргсян помиловал бывшего начальника Уголовно-исполнительного управления Самвела Ованнисяна, приговоренного к 12 годам лишения свободы.
Суд в Ереване 5 мая с.г. приговорил Самвела Ованнисяна, занимавшего с 2001 по 2006гг. должность начальника Управления уголовно-исполнительных учреждений Армении, к 12 годам заключения.
Суд ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун под председательством Армена Хачатряна оправдал Самвела Ованнисяна по ст. 38-35-104 ч. 2 п. 7 УК РА(организация группой лиц или организованной группой подготовки к убийству)с формулировкой “за отсутствием состава преступления”.
Самвел Ованнсиян был признан виновным в совершении деяния, предусмотренного п. 8 ч. 2ст. 38-35-104 УК РА (организация подготовки к убийству по заказу из корыстных побуждений), а также по п. 1 ч. 3 ст. 178 УК РА (мошенничество в особо крупном размере) и был приговорен в общей сложности к 12 годам лишения свободы. По эпизоду о мошенничестве суд постановил взыскать с Ованнисяна в пользу двух потерпевших 42 млн. драмов.
Напомним, что прокурор ходатайствовал приговорить Самвела Ованнисяна к 14 годам лишения свободы.
Согласно обвинению, С. Ованнисян заключил повторные сделки с двумя квартирами многоэтажного здания, возводимого ООО “Самош”, и путем мошенничества и злоупотребления доверием совершил хищение особо крупных сумм, заплаченных за эти дома.
Самвел Ованнисян обвинялся также в заказе убийства осужденного Джамала Слояна. Он не признал себя виновным по двум инкриминируемым ему статьям.