Գազն էժանացել է, բենզինը` ոչ. ՏՄՊՊՀ-ն ներկայացրել է այսօրվա գները 12/25/2014 17:11 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին է ներկայացրել խանութներում մի շարք ապրանքատեսակների իրացման գների և Երեւանի բենզալցակայաններում` բենզինի ու գազալցակայաններում՝ գազի իրացման գների դիտանցման մասին հերթական տեղեկանքը` այսօրվա գներով:
Նշենք, որ այդ տեղեկանքի համաձայն, երեկվա համեմատ երևանյան խանութներում ՏՄՊՊՀ վերահսկողության ոլորտում գտնվող, գերիշխող դիրք գրավող խոշոր տնտեսվարողների վաճառած ապրանքների գները փոփոխություն չեն կրել. 1կգ շաքարավազը, ըստ ՏՄՊՊՀ աշխատակիցների արձանագրած գների, վաճառվում է 269 դրամով, թթվասերը` 250-260, կարագը` 2600-3060, պանիրը` 2450- 2590, մածունը` 260-300, կաթնաշոռը` 410-450, ձուն` 68-77, ձեթը` 770-780 դրամով: Իսկ ալյուրի մեծածախ գինը, Արտակ Շաբոյանի ներկայացրած տեղեկանքի համաձայն, 269- 274 դրամ է:
Ինչ վերաբերում է բենզինին, ապա դրա գինը, ըստ նույն տեղեկանքի, դեկտեմբերի 17-ից հետո փոփոխություն չի կրել, թեև դոլարի փոխարժեքը դրանից հետո բավականին նվազել է: Այն երևանյան բենզալցակայաններում շարունակում է վաճառվել 1 լիտրը 470 դրամով: Իսկ գազի գինը նվազել է. եթե դեկտեմբերի 16-17-ին 1 խմ գազը գազալցակայաններում վաճառվում էր 230 դրամով, դեկտեմբերի 18-ին` 210, ապա դեկտեմբերի 24-ին ու 25-ին ՏՄՊՊՀ աշխատակիցներն արձանագրել են 200 դրամ արժեքը:
Հիշեցնենք, այսօր կառավարության նիստի ավարտին, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը հայտարարել էր, որ բենզինը Հայաստանում չի էժանանում, քանի որ թանկ գնով ներկրվում է ՌԴ-ից:

ГКЗЭК Армении отчиталась о ситуации с ценами на потребительские товары и топливо на столичных автозаправках 12/25/2014   17:45  |  Лента новостей
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции представил премьер-министру Армении Овику Абраамяну очередную информацию о ситуации с розничными ценами на потребительские товары и стоимостью бензина и газа на ереванских автозаправках по состоянию на сегодняшний день.
Отметим, что согласно составленной по итогам мониторинга на рынке справке, по сравнению со вчерашним днем, цены на товары, проданные крупными хозяйствующими субъектами, не претерпели изменений. По данным, зафиксированным сотрудниками ГКЗЭК, килограмм сахарного песка стоит 269 драмов, сметана- 250-260 драмов, сливочное масло -2600-3060 драмов, сыр - 2450- 2590 драмов, мацун - 260-300 драмов, творог- 410-450 драмов, яйцо - 68-77, подсолнечное масло -770-780 драмов. Оптовая цена муки, согласно представленной Артаком Шабоеном справке, колеблется в районе 269-274 драмов за килограмм.
Что касается стоимости бензина, то она не изменилась, несмотря на понижение курса доллара к армянскому драму. Бензин на столичных автозаправках продается по цене 417 драмов за один литр. Цена на голубое топливо немного снизилась: один кубометр газа на АГЗС подешевел на 30 драмов по сравнению с данными на 16-17 декабря(200 против 230 драмов).
Напомним, что после заседания правительства глава ГКЗЭК Артак Шабоян заявил журналистам, что бензин в Армении не дешевеет, поскольку импортируется из России по высоким ценам.