Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ-ի ջանքերն առայժմ օգուտ չեն տալիս. Փորձագետ 12/24/2014   13:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
2014 թվականը բավականին լարված էր պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության համար, և վերջին բախումները ցույց տվեցին, որ այդ հակամարտությունը կարգավորելուն ուղղված ԱՄՆ-ի ջանքերն առայժմ օգուտ չեն տալիս: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով 2014թ. Մերձավոր Արևելքի քաղաքական տարին` նման կարծիք հայտնեց «Հայացք» կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Գրետա Ավետիսյանը:
«Զենքի ուժով հնարավոր չէ կարգավորել պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը»,- ասաց բանախոսը` միաժամանակ, սակայն, հավելոլվ, որ «հակամարտության կողմերը չեկան այն գիտակցությանը, որ զենքի միջոցով հնարավոր չէ հասնել խնդրի կարգավորմանը»:
Գրետա Ավետիսյանի կարծիքով՝ իսրայելա-պաղեստինյան բանակցությունները փակուղի են մտել, և կողմերը դարձյալ դիմել են զենքի ուժի:
Բանախոսը նաև շեշտեց, որ վերջերս սկսվել է Պաղեստինի միջազգային ճանաչումը, սակայն այդ գործընթացը, ըստ նրա, «դժվար թե ազդի Իսրայելի դիրքորոշման վրա»:

Усилия США по урегулированию палестино-израильского конфликта пока не приносят пользы - эксперт 12/24/2014 13:32 | Лента новостей
2014 год оказался довольно-таки напряженным в плане палестино-израильского конфликта, и недавние столкновения показали, что этот усилия США по урегулирования этого противостояния пока не приносят пользы. Об этом на встрече с журналистами заявила эксперт аналитического центра прикладной политики и исследований “Взгляд” Грета Аветисян, подводя итоги уходящего года.
“Стороны конфликта не пришли к осознанию того, что невозможно силовым методом урегулировать палестино-израильское противостояние”, - отметила эксперт.
По мнению Греты Аветисян, переговоры между Израилем и Палестиной зашли в тупик, и стороны вновь прибегли к оружию.
Эксперт также подчеркнула, что в последнее время можно наблюдать процесс международного признания Палестины, однако вряд ли это повлияет на позицию Израиля.