Վճռաբեկ դատարանում պետք է փոխվի մտածողությունը. Արա Զոհրաբյան 12/23/2014 14:15 | ԼՐԱՀՈՍ
2015 թվականին էլ ՀՀ փաստաբանների պալատն աշխատանքներ է տանելու՝ կոռուպցիոն ռիսկերի մեջ ներգրավված փաստաբաններին բացահայտելու և նրանցից ազատվելու ուղղությամբ: Այսօրվա մամուլի ասուլիսում այս մասին հայտարարեց ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը՝ ամփոփելով անցնող տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքները ու ներկայացնելով նախանշված անելիքները:
Փաստաբանական համայնքի ինքնամաքրման գործընթացն իրականացել է նաև այս տարի. մեկ փաստաբան զրկվել է արտոնագրից՝ քննիչի կանչով ներկայանալու ու պատշաճ ծառայություններ չմատուցելու համար: Ընդհանուր առմամբ երեք փաստաբան զրկվել է արտոնագրից:
«2015 թվականին մեր առաջ խնդիր ենք դրել լուծել կոռուպցիայի հետ կապված խնդիրները: Գիտենք այն փաստաբաններին, ովքեր միջնորդությամբ են զբաղվում, նրանք մշտապես մեր ուշադրության տակ են»,- ասաց Արա Զոհրաբյանը՝ պարզաբանելով, որ կոռուպցիայի առկայությունն ինքնին ապացուցելը շատ դժվար է:
«Օրինակ՝ մեզ է դիմել մի քաղաքացի, և նա պատրաստ է նաև կաշառքի մասին հաղորդում տալ, բայց երբ հասկացավ, որ դա կարող է իր համար խնդիր առաջացնել, քաղաքացին առանց անուններ տալու դուրս եկավ»:
Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ են արվել, որոնք գործում են արդեն 2 տարի, Փաստաբանների պալատն առաջարկելու է, որ կրկին գործի նախկին մոդելը, այսինքն՝ հաղորդում տված անձն ազատվի պատասխանատվությունից: Ըստ գործող օրենքի՝ նա ազատվում է պատասխանատվությունից, եթե կաշառքը տեղի է ունեցել շորթման միջոցով և եթե դրանից 3 օրվա ընթացքում անձն այդ մասին հայտնել է իրավապահ մարմիններին:
«Այսինքն՝ եթե նա 4-րդ օրվա ընթացքում հաղորդում տա, նրան մեղադրելու են կաշառք տալու մեջ»,- նշեց Արա Զոհրաբյանը:
ՓՊ նախագահը հայտնեց, որ 2014թ. տվյալներով՝ նախորդ տարվա համեմատ շուրջ 55%-ով ավելացել է Փաստաբանների պալատում հարուցված կարգապահական գործերի թիվը՝ 140՝ նախորդ տարվա 90-ի դիմաց: Շուրջ 80%-ով ավելացել են նաև փաստաբանների նկատմամբ քաղաքացիների բողոքները՝ 173՝ 96-ի դիմաց:
Ի պատասխան հարցերի՝ Արա Զոհրաբյանը ներկայացրեց իր տեսակետը նաև ՓՊ-Վճռաբեկ դատարան հակասությունների շուրջ՝ ՓՊ նախագահն ընդգծեց, որ հարցն այն չէ, որ Վճռաբեկ դատարանը պետք է քննի անխտիր բոլոր բողոքները, այլ սահմանի հստակ չափորոշիչներ, թե ինչ պատճառաբանություններով են վարույթ ընդունվել այս 5 բողոքները և ոչ թե՝ այն 5 բողոքները:
Ըստ Արա Զոհրաբյանի՝ բացի այդ,Վճռաբեկ դատարանում պետք է փոխվի մտածողությունը, ինչին կարելի է հասնել՝ Վճռաբեկ դատարանը երիտասարդ կադրերով համալրելու ճանապարհով:
ՓՊ նախագահը նշեց, որ դատական գործերի շրջանակում փաստաբանների հանդեպ ագրեսիվ վերաբերմունքը նորություն չէ, պարզապես լուրերն այժմ ավելի արագ են տարածվում:
Արա Զոհրաբյանը նշեց, որ մի կողմից փաստաբանները պետք է նրբանկատ ու զուսպ լինեն, մյուս կողմից էլ՝ պետական պաշտոնատար անձը, մասնավորապես՝ դատավորը, անգործություն չդրսևորի, որպեսզի ռեպլիկները չվերաճեն վիրավորանքների ու հայհոյանքների, ապա նաև՝ ձեռնամարտի:

Ара Зограбян подвел итоги деятельности Палаты адвокатов Армении в уходящем году 12/23/2014   16:46  |  Лента новостей
Палата адвокатов Армении и в 2015 году продолжит работы по выявлению коллег, вовлеченных в коррупционные риски, заявил на пресс-конференции во вторник глава ПА Ара Зограбян, подводя итоги уходящего года и представляя намеченные планы.
Процесс самоочищения адвокатского сообщества проходил и в текущем году. Ара Зограбян сообщил, что трое адвокатов в этом году лишились лицензии.
“В 2015 году мы поставили перед собой задачу решить проблемы, связанные с коррупцией. Адвокаты, которые промышляют посредничеством, всегда находятся в поле нашего зрения”, - заявил А. Зограбян, пояснив, что доказать факт наличия коррупции весьма сложно.
"Например, к нам обратился гражданин, и он даже готов был падать заявление о взяточничестве, но как только он понял, что из-за этого у него могут возникнуть проблемы, ушел, не назвав имен", - рассказал Зограбян.
"В Уголовный кодекс внесены изменения, которые уже 2 года как действуют. Палата адвокатов собирается предложить ввести в действие прежнюю модель, то есть освободить лицо, подавшее заявление от ответственности. Согласно действующему закону, он освобождается от ответственности, если получение взятки имело место путем вымогательства и если в течение 3 дней лицо сообщило об этом в правоохранительные органы.Это означает, что если он подаст заявление на четвертый день, то его обвинят в даче взятки”, - отметил Ара Зограбян.
Председатель ПА сообщил также, что, по данным на 2014 год, число возбужденных в Палате адвокатов дисциплинарных производств увеличилось по сравнению с прошлым годом на 55%(14 против 90 за минувший год). Почти на 80% увеличилось число поступающих от граждан жалоб на адвокатов(173 против 96 ).
Ара Зограбян прокомментировал также разногласия, возникшие между Палатой адвокатов и Кассационным судом. Глава ПА подчеркнул, что дело не в том, чтобы Кассационный суд рассматривал все без исключения жалобы, а в том, чтобы установил четкие стандарты: с какими формулировками были приняты к производству эти, а не другие 5 жалоб. По словам А. Зограбяна, в Кассационном суде должно измениться мышление, и достичь этого можно путем пополнения рядов своих сотрудников молодыми кадрами.