Հարութ Սասունյան. Ամալ Քլունին կներկայացնի Հայաստանը ՄԻԵԴ-ում 12/23/2014   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրավաբան, ակտիվիստ, միջազգային իրավունքի, քրեական իրավունքի, մարդու իրավունքների և արտահանձնման ոլորտներում մասնագիտացած փաստաբան Ամալ Ալամուդդինը, ով սեպտեմբերին ամուսնացել է ամերիկյան հայտնի դերասան Ջորջ Քլունիի հետ և վերցրել նրա ազգանունը, 2015թ. հունվարի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Դողու Փերինչեքի գործով կներկայացնի Հայաստանը:
Այդ մասին գրում է «Կալիֆորնիա կուրիեր» (The California Courier) թերթի գլխավոր խմբագիր և հրատարակիչ Հարութ Սասունյանը՝ ընդգծելով, որ հաշվի առնելով Քլունիի մասնագիտական ներուժն ու փորձը, կարելի է վստահաբար ասել, որ նա մեծ առավելություն կտա Ստրասբուրգում Հայաստանի իրավական թիմին:
Թուրքիայի Աշխատավորական կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքը քրեական հետապնդման է ենթարկվել 2005 թվականին Շվեյցարիայում գիտաժողովի ժամանակ Հայոց ցեղասպանությունը «միջազգային սուտ» որակելու համար:
2008թ. Փերինչեքը դիմել է ՄԻԵԴ, որն էլ 2013թ. դեկտեմբերին վճռել է, որ Շվեյցարիան խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը, այն է՝ խոսքի ազատության իրավունքը: 2014 թվականի մարտի 17-ին Շվեյցարիայի իշխանությունները բողոքարկել են ՄԻԵԴ-ի վերոհիշյալ որոշումը:
Ըստ աղբյուրի՝ անցած տարի, երբ ՄԻԵԴ-ում ընթացել է Փերինչեքի դատավարությունը, Հայաստանը չի մասնակցել, մինչդեռ Թուրքիան միջամտել է գործին` ներկայացնելով Ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ առնող ծավալուն թղթաբանություն:
Այս անգամ Հայաստանից կմասնակցի ավելի ուժեղ իրավական թիմ, որում ընդգրկված են նշանավոր միջազգային իրավաբան,  «Անհարմար ցեղասպանություն. Ո՞վ է այսօր հիշում հայերին» ուշագրավ գրքի հեղինակ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը, Ամալ Քլունին, Հայաստանի կառավարության երկու ներկայացուցիչներ Գևորգ Կոստանյանը և Էմիլ Բաբայանը:

Супруга Джорджа Клуни будет представлять Армению в ЕСПЧ 12/23/2014   14:20  |  Лента новостей
Юрист и супруга голливудского актера Джорджа Клуни – Амаль Рамзи Аламуддин-Клуни –  будет представлять  Армению в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) по делу “Догу Перинчека”, слушания по которому состоятся 28 января 2015 года. Об этом пишет главный редактор газеты “Калифорния Курьер” (The California Courier), издатель Арут Сасунян.
А. Сасунян отмечает, что с учетом профессионального потенциала и опыта Аламуддин-Клуни, можно уверенно утверждать, что она придаст большое преимущество армянской команде в Страсбурге.
Амаль Клуни специализируются в сфере международного уголовного права, защиты прав человека и экстрадиции.
Лидер Турецкой рабочей партии Догу Перинчек подвергся уголовному преследованию в 2005 году в Швейцарии за то, что квалифицировал факт Геноцида армян как “международную ложь”.
В 2008 году Перинчек обратился в ЕСПЧ, который в 2013 году постановил, что Швейцария нарушила ст. 10 Европейской конвенции по правам человека (свобода выражения мнения).17 марта 2014 года власти Швейцарии обжаловали вышеупомянутое решение ЕСПЧ.
Армению в ЕСПЧ будут представлять также автор книги “Неудобный Геноцид: кто сегодня помнит об армянах?” Джеффри Робертсон и двое представителей правительства Армении - генеральный прокурор РА, полномочный представитель правительства в ЕСПЧ Геворк Костанян и Эмиль Бабаян.