Հարուցվել է քրեական գործ` հերթափոխի դիտակետում ժամկետային զինծառայող Դավիթ Քոլոյանի մահվան դեպքի առթիվ 12/22/2014   23:07  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության առաջին կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` հերթափոխի դիտակետում ժամկետային զինծառայող Դավիթ Քոլոյանի մահվան դեպքի առթիվ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից:
2014թ. դեկտեմբերի 21-ին հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը` ժամը 10:15-ի սահմաններում, N զորամասի մարտական դիրքերից մեկում «արթուն» հերթափոխի դիտորդի պարտականությունները կատարող ժամկետային զինծառայող, շարքային Դավիթ Հրաչյայի Քոլոյանը «արթուն» հերթափոխի դիտակետում իրեն ամրակցված նռնակի պայթյունի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից մահացել է:
ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի կարգով, հանցագործության հետքեր, այլ նյութական օբյեկտներ հայտնաբերելու, ինչպես նաև դեպքի համար նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները պարզելու նպատակով կատարվել են դեպքի վայրի, Դ.Քոլոյանի դիակի արտաքին, դեպքի պահին նրա հագին եղած զրահաբաճկոնի զննումներ:
Դրանց արդյունքները, ինչպես նաև դիրքի զինծառայողների բացատրությունները բավարար հիմքեր են տվել ենթադրելու, որ նռնակը պայթել է Դ.Քոլոյանի գործողությունների արդյունքում:
Նշված փաստով նախապատրաստված նյութերով 22.12.2014թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է   քրեական գործ: Քննություն է կատարվում՝ հնարավոր բոլոր վարկածներով:
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ ապահովելու գործի օբյեկտիվ, բազմակողմանի եւ լրիվ հետազոտման համար: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:

Уголовное дело возбуждено по факту гибели военнослужащего АО НКР Давида Колояна 12/23/2014 10:46 | Актуальная тема
В первом следственном гарнизонном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту гибели солдата-срочникаАО НКР Давида Колояна в ходе несения дежурства на наблюдательном посту. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на странице СК РА в Фейсбук.
21 декабря 2014 года поступила информация о том, что в тот же день, около 10.15 в одной из воинских частей солдат-срочник, исполняющий обязанности бодрствующего дежурного наблюдателя, рядовой Давид Колоян погиб от ранений, полученных в результате взрыва закрепленной за ним гранаты.
В предусмотренном статьей 180 Уголовно-процессуального кодекса РА порядке, для обнаружения следов преступления и иных материальных объектов, а также для установления других обстоятельств, имеющих значение для дела, был произведен осмотр места происшествия, тела Д. Колояна и бронежилета, в который он был одет в момент инцидента.
Результаты осмотра, а также разъяснения сослуживцев солдата дают достаточные основания полагать, что граната взорвалась в результате действий Д. Колояна.
На основании подготовленных по данному факту материалов возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1ст. 110 УК РА. Следствие рассматривает все возможные версии.
Ведется предварительное следствие, предпринимаются меры по обеспечению объективности, всесторонности и полноты исследования обстоятельств дела. Назначена судмедэкспертиза.