Երևանի տարբեր շուկաներում իրացվել է սատկած խոզի միս 12/23/2014   13:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Նոր Նորքի և Մալաթիայի շուկաների մսի վաճառակետերում իրացվել է մեծ քանակությամբ սատկած խոզի միս։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Նուբարաշենի հոգեբուժարանի հարևանությամբ գործող խոզաբուծական տնտեսությունից Լևոն Պետրոսյանը ձեռք է բերել խոզի՝ ավելի քան 5 տասնյակ ջանդակ, որոնցից մեծամասնությունը, պարզվում է, եղել է սատկած կենդանու և օգտագործման համար ոչ պիտանի միս։
Ավելին՝ մսի մի մասն արդեն իրացվել է տարբեր վաճառակետերում։ Մասնավորապես՝ ոչ պիտանի մսի վաճառքի դեպքեր են արձանագրվել Նոր Նորքի, Մալաթիայի մսի վաճառակետերում, իսկ որոշ մասն էլ իրացվել է այլ անձանց։
ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ մասնագետները նշված շուկաների վաճառակետերից վերցրել են  վաճառքի ենթակա խոզի մսի փորձանմուշներ, որոնք ուղարկվել են համապատասխան հետազոտությունների:
Վաճառքում սատկած խոզի միս լինելու մասին ահազանգի փաստը հաստատեցին նաև ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ նշելով, որ ոստիկանությունից ստացել են նման նյութեր, ինչին օրենքով սահմանված կարգով ընթացք է տրվել։

Случаи продажи мяса дохлых свиней выявлены в Ереване 12/23/2014   13:44  |  Актуальная тема
Факты продажи мясо дохлых свиней зафиксированы в торговых точках ереванских районов Нор-Норк и Малатия.
По сведениям “ФактИнфо”, некто Левон Петросян приобрел в  действующей по соседству с психиатрической клиникой Нубарашена свиноферме более пяти десятков свиных туш, большая часть которых, как выясняется, это не пригодная к употреблению в пищу мясо дохлых свиней.
Более того, часть мяса была продана в различных торговых точках, а остальная часть – отдельным лицам. В частности, случаи сбыта непригодного мяса были зафиксированы в административных районах столицы Нор Норк и Малатия.
Специалисты Государственной службы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении взяли образцы свинины, продаваемой на рынках вышеуказанных округов, и направили их на экспертизу.
Факт поступившего сигнала о наличии дохлой свинины в продаже подтвердили и в Следственном комитете Армении, отметив, что получены материалы из полиции, которым в установленном законом порядке был дан ход.