Կարեն Բեքարյան. «Հաջորդ տարի մենք կունենանք ԵՄ-ի հետ նոր համաձայնագիր» 12/22/2014 12:42 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արտաքին քաղաքական առումով տարին եղել է բավականին ակտիվ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով անցնող տարին` արտաքին քաղաքականության տեսակետից, ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Բանախոսը նախ հիշեցրեց, որ հունվարի 2-ից Հայաստանը կդառնա ԵՏՄ լիիրավ անդամ:
«Անդամակցելով ԵՏՄ-ին Հայաստանը լուծեց «և-և» քաղաքականության առաջին «և»-ի հարցը, և այս պահին պետք է տեսնել ինչ առաջընթաց կա երկրորդ «և»-ի` ԵՄ-ի ուղղությամբ»,- ասաց Կարեն Բեքարյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ «մեր բոլոր գործընկերներին պետք է պարզ լինի, որ ԵՄ-ի հետ մենք ունենալու ենք ինտեգրացիոն համագործակցություն»:
Ի դեպ, նրա խոսքով, «հաջորդ տարի մենք կունենանք ԵՄ-ի հետ նոր համաձայնագիր, որին դեռևս պետք է անուն տալ` ասոցացում-մինուս կամ ռազմավարական համագործակցության պայմանագիր»:
Իսկ ինչ վերաբերում է ԵՏՄ անդամակցությանը, ապա ԵՄ մեր գործընկերները, Կարեն Բեքարյանի համոզմամբ, գիտակցում են, որ ԵՏՄ-ն բացառապես տնտեսական կառույց է:

Карен Бекарян: У Армении в следующем году будет новое соглашение с ЕС 12/22/2014   13:13  |  Актуальная тема
“Уходящий год выдался довольно-таки активным с точки зрения внешней политики”, - заявил в понедельник на встрече с журналистами председатель общественной организации “Европейская интеграция” Карен Бекарян. В этой связи он, в частности, напомнил о том, что с 2 января Армениия вступит в ЕАЭС.
“С присоединением к ЕАЭС, Армения реализовала первую часть политики “и-и”.Теперь же следует взглянуть на возможные подвижки со второй частью в направлении ЕС”, - заявил Карен Бекарян. Он при этом отметил, что “все наши партнеры должны понимать, что с ЕС у нас будет интеграционное сотрудничество”.
По его словам, “в следующем году ожидается новое соглашение с ЕС, которое может условно называться "Ассоциация-минус" или "Соглашение о стратегическом сотрудничестве”.
Что же касается договора о ЕАЭС, то партнеры Армении из ЕС, по убеждению Карена Бекаряна, осознают, что ЕАЭС – это исключительно экономическая структура.