Արտգործնախարարը հանդիպեց ԵՄ խորհրդարանի փոխնախագահին 12/19/2014 16:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 19-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ Ռիչարդ Չառնեցկիին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը կարևորեց Եվրոպական միության հետ համակողմանի փոխգործակցության զարգացումը՝ 2013թ. Վիլնյուսի գագաթաժողովի շրջանակներում ընդունված Հայաստան - ԵՄ համատեղ հայտարարությանը համապատասխան։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Ռիչարդ Չառնեցկին նշեց, որ Եվրախորհրդարանը կարևորում է ԵՄ - Հայաստան համագործակցության ամրապնդումը և շարունակելու է աջակցությունը այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։
Կողմերն անդրադարձան Հայաստան - Եվրոպական միություն փոխգործակցության հարցերին, Արևելյան գործընկերության, Եվրանեսթի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքներին։ Այս համատեքստում զրուցակիցները կարևորեցին ԵՄ աջակցությունը` Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին:
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Եվրախորհրդարանի փոխնախագահը մտքեր փոխանակեցին միջազգային ու տարածաշրջանային մի շարք հրատապ խնդիրների շուրջ:

Европарламент придает важное значение укреплению сотрудничества между Арменией и ЕС 12/19/2014   16:46  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбадян принял сегодня, 19 декабря, вице-председателя Европейского парламента Ричарда Чарнецки.
Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян указал на важное значение развития всестороннего сотрудничества с Европейским союзом в соответствии с совместным заявлением Армения - ЕС принятым в рамках саммита в Вильнюсе в 2013 году.
В свою очередь Ричард Чарнецки отметил, что Европарламент придает важность укреплению сотрудничества Армения-ЕС и продолжит оказывать содействие усилиям, прилагаемым в этом направлении.
Стороны коснулись вопросов взаимодействия Армения-ЕС, Восточного партнерства, а также работ, проводимых в рамках Евронест. В этом контексте собеседники отметили важность содействия ЕС реализуемым в Армении реформам.
Глава армянского внешнеполитического ведомства и вице-спикер Европарламента обменялись мнениями по ряду актуальных региональных и международных вопросов.