Քաղաքական խորհրդատվություններ Հայաստանի և Ռուսաստանի արտգործնախարարությունների միջև 12/19/2014 16:45 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դեկտեմբերի 17-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացան ռուս-հայկական քաղաքական խորհրդատվություններ անվտանգության, սպառազինությունների վերահսկման և զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման խնդիրների շուրջ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հայկական կողմից խորհրդատվությունները վարում էր ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը, իսկ ռուսական կողմից` ՌԴ ԱԳՆ Չտարածման և սպառազինությունների վերահսկման հարցերով դեպարտամենտի տնօրեն Մ. Ուլյանովը:
Հանագամանալից քննարկվեց սովորական սպառազինությունների վերահսկման ոլորտում տիրող իրավիճակը, Զենքի առևտրի պայմանագրին, Չտարածման պայմանագրի 2015թ. կայանալիք վերանայման համաժողովին, միջուկային զինաթափմանը և միջուկային զենքից ազատ գոտիների ստեղծմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ եղավ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ընթացող միջազգային բանակցային գործընթացին:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրեցին միջազգային տարբեր հարթակներում ընդլայնվող համագործակցությունը, նախանշեցին փոխգործակցության նոր օրակարգային հարցեր:

МИД Армении и России провели политические консультации 12/19/2014   17:28  |  Актуальная тема
В министерстве иностранных дел РФ 17 декабря состоялись армяно-российские политические консультации по вопросам безопасности, контроля над вооружениями и нераспространения оружия массового уничтожения(ОМУ).Об этом сообщает внешнеполитическое ведомство РА.
С армянской стороны консультации вел начальник Управления по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении Самвел Мкртчян, а с российской стороны - директор Департамента по вопросам нераспространения и контроля над вооружением МИД РФ М. Ульянов.
Состоялось обстоятельное обсуждение вопросов, касающихся сложившейся в сфере контроля над вооружениями ситуации, договора о торговле оружием, предстоящей в 2015 году конференции по пересмотру Договора о нераспространении, а также ядерного разоружения и создания  свободных от ядерного оружия зон.
В ходе консультаций был затронут и переговорный процесс вокруг ядерной программы Ирана. Стороны выразили удовлетворение расширением сотрудничества на международных площадках и наметили новые направления взаимодействия.