ՀՀ վարչապետի հայտարարությունը՝ ֆինանսական շուկայում տիրող իրավիճակի մասին 12/17/2014   13:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ֆինանսական շուկայի ներկա զարգացումները հիմնականում պայմանավորված են գլոբալ և տարածաշրջանային զարգացումներով, որոնք զերծ չեն ակնհայտ սպեկուլյատիվ տարրերից:
Գլոբալ միտումների նման տարերային զարգացումների պարագայում ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի որդեգրված քաղաքականությանը, ինչն անհրաժեշտ է՝ տնտեսությունը երկարաժամկետ անկայունությունից զերծ պահելու համար:
Կառավարությունն աջակցում է ֆինանսական համակարգի կայունությանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ջանքերին և ձեռնարկում է բոլոր միջոցառումները՝ ֆինանսական համակարգի բնականոն գործունեությունն ապահովելու, ՀՀ տնտեսվարողների և քաղաքացիների իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար:
Բոլոր ավանդատուները պետք է վստահ լինեն, որ ՀՀ-ն ունի գործուն ավանդների երաշխավորման համակարգ, որ թե՛ կառավարությունը, թե՛ Կենտրոնական բանկը անում են և կանեն ամեն ինչ՝ քաղաքացիների ավանդների պաշտպանության համար:
Այսօր ժամը 14:00-ին Կենտրոնական բանկի խորհուրդը հանրությանը կտա մանրամասն պարզաբանումներ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Կառավարությունը մշտական կապի մեջ է նաև իր միջազգային գործընկերների հետ, և վստահ է, որ համատեղ ջանքերով և սառը դատողությամբ մենք կարող ենք ապահովել կայունություն թե՛ ֆինանսական, թե՛ ապրանքների շուկաներում՝ այդ թվում բացառելով սպառողական ապրանքների անհիմն թանկացումները:
09:20 17/12/2014  |  ՄամուլԱվտոգազալիցքավորման կետերում գազի թանկացման հետ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն կապ չունի. «Ժամանակ

Премьер-министр Армении сделал заявление в связи со сложившейся на финансовом рынке ситуацией 12/17/2014   15:04  |  Лента новостей
В условиях стихийного развития глобальных тенденций правительство Армении сохраняет приверженность политике плавающего обменного курса,чтобы оградить экономику от долгосрочной нестабильности. Об этом говорится в заявлении премьер-министра Армении Овика Абраамяна, опубликованного на сайте правительства РА в среду.
Нынешние процессы на финансовом рынке Армении обусловлены в основном глобальными региональными событиями, которые не лишены очевидных спекулятивных элементов.
Правительство содействует усилиям Центрального банка Армении, направленным на стабильность финансовой системы, и предпринимает все меры по обеспечению штатного функционирования финансовой системы и защите интересов и прав хозяйствующих субъектов и граждан Армении.
Все вкладчики могут быть уверены в том, что в Армении действует эффективная система гарантирования вкладов, равно как и в том, что как правительство, так и Центральный банк делают и сделают все возможное для защиты вкладов граждан”, - говорится в заявлении.
Сегодня в 14.00 Совет ЦБ предоставит общественности детальные разъяснения касательно сложившейся ситуации. Правительство поддерживает постоянную связь со своими международными партнерами, и уверено, что общими усилиями нам удастся обеспечить стабильность как на финансовом, так и на товарном рынках, исключив в том числе необоснованный рост цен на потребительские товары”, - отмечается в заявлении.