Տուժող կողմը Վարդան Պետրոսյանից փոխհատուցում է պահանջում 12/17/2014   16:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Վարդան Պետրոսյանի գործով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանը Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատական նիստի մեկնարկին, միջնորդեց դատարանին վերսկսել դատաքննությունը:
Ռուբեն Բալոյանը ներկայացրեց տուժող կողմի` վարդան Պետրոսյանի դեմ քաղաքացիական հայց հարուցելու որոշումը, որով վերջինները Վարդան Պետրոսյանից պահանջում են վնասի փոխհատուցում` շուրջ 13 մլն դրամի չափով:
Իր միջնորդության մեջ Ռուբեն Բալոյանն անդրադարձավ «Նիվա» ավտոմեքենայի ուղևորուհի Տաթևիկ Հակոբյանի` վթարի հետևանքով ստացած վնասվածքներին, դրանց բուժման համար Հակոբյանների համար կատարած ծախսերին` դրանք հիմնավորելով անդորրագրերով, ընդամենը` 445 213 դրամի չափով:
Փաստաբանը նշեց նաև, որ Տաթևիկ Հակոբյանն ավտովթարի հետևանքով ստացած վնսավածքներից վերջնականորեն չի ապաքինվել, ուսիտ՝ նրան անհրաժեշտ է ևս մեկ վիրահատություն` 250 000դրամ արժեքով և շուրջ 2 տարի տևողությամբ վերականգնողական բուժում: Եվ քանի որ բուժման մեկ օրվա արժեքը կազմում է 15 000 դրամ, ապա, փաստաբանի ներկայացրած հաշվարկով, 2 տարվա բուժումը կարժենա 7 830 000 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, քանի որ տուժողը չի կարող օգտվել հասարակական տրանսպորտից, նա բուժման պետք է հաճախի տաքսիով, որի 2 տարվա արժեքը հաշվարկվել է  1 440 000 դրամ:
Ռուբեն Բալոյանը ներկայացրեց նաև տուժող Արթուր Հակոբյանի բուժման ծախսերը, որոնք կազմում են 145 800 դրամ: Եվս 1 մլն դրամ Արթուր Հակոբյանը պետք է վճարի իրեն` Ռուբեն Բալոյանին` փաստաբանական ծառայությունների դիմաց: Եվս 400 000-ական դրամ արժեքով պայմանագրեր Ռուբեն Բալոյանի հետ կնքել են նաև տուժողներ Նաիրա Հայրապետյանն ու Աննա Կարապետյանը, և 250 000-ական դրամի պայմանագրեր` տուժող Հայկ Հակոբյանն ու Էմմա Հակոբյանը:
Այսպիսով, տուժողների ներկայացուցիչը դատարանին միջնորդեց դերասան Վարդան Պետրոսյանից բռնագանձել շուրջ 13 մլն դրամ:
«Որպես մի մարդ, որ պատրաստ է եղել ոչ թե այդքան,այլ կրկնակի վճարել և իր կյանքը ներդնել, շատ ցավում եմ, որ այսօր հասանք այնտեղ, որ և կրճատեցինք գումարը և ուշացրեցինք Տաթևիկի բուժումը»,- տուժողների փոխհատուվման պահանջի վերաբերյալ ասաց Վարդան Պետրոսյանը՝ հավելելով. «Տաթևիկի բուժումը պետք էր սկսել փետրվարից, պետք էր չձգձգել մինչև այսօր»:

Потерпевшая сторона требует от Вардана Петросяна компенсации 12/17/2014 17:57 | Криминальная хроника
Представитель правопреемника потерпевшей стороны Рубен Балоян на очередном заседании суда по делу о ДТП с участием Вардана Петросяна ходатайствовал о возобновлении слушаний.
Рубен Балоян представил решение потерпевшей стороны о подаче гражданского иска против Вардана Петросяна, согласно которому они требуют от сатирика компенсацию в размере порядка 13 млн. драмов.
В своем ходатайстве Рубен Балоян указал на телесные повреждения пассажира “Нивы” Татевик Акопян, причиненные ей в результате ДТП, расходы на ее лечение, обосновав требование квитанцией на сумму 445 213 драмов.
Адвокат отметил также, что Татевик Акопян окончательно не оправилась от полученных травм, посему она нуждается в новой операции, на проведение которой требуется 250 тыс. драмов. Она также нуждается в двухлетнем реабилитационном лечении, стоимость которой составляет 15 тыс драмов в сутки, то, согласно предъявленному адвокатом счету, лечение за два года обойдется в 7 830 000 драмов.
Ввиду того, что потерпевшая не может пользоваться общественным транспортом, ей придется ездить на процедуры на такси, поездка на котором, по подсчетам адвоката, обойдется в 1 440 000 драмов.
Рубен Балоян представил также расходы на лечение Артура Акопяна, сумма которых составляет 145 800 драмов. Еще 1 млн. драмов Артур Акопян должен выплатить ему за юридические услуги. Договора на сумму по 400 тыс. драмов заключили с ним также потерпевшие Наира Айрапетян и Анна Карапетян, а также контракт на сумму по 250 тыс. драмов заключили с ним потерпевшие Айк Акопян и Эмма Акопян.
Таким образом представитель потерпевшей стороны ходатайствовал перед судом о взыскании с Вардана Петросяна порядка 13 мнл.драмов.
“Как человек, который готов платить вдвое больше названной суммы и положить свою жизнь, я сожалею о том, что мы сегодня дошли до того, что сократили сумму и припозднились с лечением. Лечение Татевик надо было начинать с февраля, не надо было с этим затягивать”, - заявил Вардан Петросян в ответ на требование потерпевших.