Օմբուդսմենը միջազգային գործընկերներին է ցուցադրել ադրբեջանական բռնությունները հայ գերու նկատմամբ 12/16/2014   18:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Օմբուդսմենի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել հայ զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանի նկատմամբ Ադրբեջանում կիրառված խոշտանգումների վերաբերյալ տեսանյութի փակ ցուցադրություն: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը:
Ադրբեջանում նկարահանված տեսանյութն առգրավվել էր ադրբեջանցի դիվերսանտներից և Օմբուդսմենին տրամադրվել Պաշտպանության նախարարության կողմից:
Ցուցադրությանը ներկա էին մի շարք դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, ԵԱՀԿ, Եվրոպայի խորհուրդ և ՄԱԿ):
Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ զինծառայողների իրավունքների հարցերով տեղակալ Արմեն Գրիգորյանն իր խորին մտահոգությունը հայտնեց Հակոբ Ինջիղուլյանի և առհասարակ բոլոր հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանում անմարդկային վերաբերմունքի կապակցությամբ:

Омбудсмен Армении показал зарубежным коллегам кадры пыток, учиненных азербайджанцами над армянским пленным 12/16/2014 18:31 | Лента новостей
Закрытый показ видеоматериала о пытках, учиненных в Азербайджане над военнопленным Акопом Инджигуляном, состоялся во вторник при инициативе омбудсмена Армении. Об этом во вторник сообщает офис Защитника прав человека.
Отснятый в Азербайджане видеоматериал был изъят у азербайджанских диверсантов и предоставлен омбудсмену Министерством обороны Армении.
На показе присутствовали представители дипмиссий и международных организаций (Великобритания, Германия, Франция, ОБСЕ, Совет Европы и ООН).
Заместитель омбудсмена Армении по вопросам прав военнослужащих Армен Григорян выразил глубокую обеспокоенность фактами бесчеловечного обращения с Акопом Инджигуляном и вообще армянскими пленными в Азербайджане.