Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանի կանխատեսմամբ՝ մեղադրող դատախազն իր պաշտպանյալի համար 6-7 տարվա ազատազրկում կպահանջի 12/16/2014   11:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Մեղադրողը կպահանջի 6-7 տարի»,- «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան` Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատավարության նման հանգուցալուծում կանխատեսեց նրա փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Ապա հավելեց, որ եթե իրականում օբյեկտիվ դատաքննություն իրականացվեր, դատարանը անհետևանք չէր թողնի քրեական գործում տեղ գտած և դատարանում բացահայտված մի շարք խախտումները:
«Ո՞վ է եղել այն ընթերական, որին այդպես էլ չհաջողվեց գտնել, ինչպե՞ս է կազմվել դեպքի վայրի զննության արձանագրությունը, մենք որոշակի դիմումներ ենք ներկայացրել պետական մարմիններին, իրենք քննություն կկատարեն, և եթե այս 10 օրվա մեջ բացահայտվեին ապօրինությունները, դատավարությունը կվերսկսվեր, և մենք բացահայտված բոլոր փաստերի վերաբերյալ նորից քննություն կկատարեինք»,- ասաց փաստաբանը:
Անդրադառնալով դատավարության ընթացքին՝ փաստաբանը նշեց, որ մեղադրող դատախազն օբյեկտիվ տեսակետ չի հայտնել, այլ միայն պաշտպանել է քննիչին:
«Կեղծողը կարող էր լինել միայն քննիչը: Մեղադրողը պաշտպանում էր քննիչին՝ հայտնելով տեսակետ, որ այդտեղ կեղծիք չի կատարվել, որովհետև կեղծողը, բացի քննիչից, ուրիշ ոչ ոք չի կարող լինել»,- ասաց նա:
Մեր հարցին, թե արդյոք դա նշանակու՞մ է, որ դատախազական վերահսկողությունն անկախ չէ իրականացվել, Նիկոլայ Բաղդասարյանը հարցով պատասխանեց. «Դուք որտե՞ղ եք տեսել դատախազն ազատ լինի իր գործողություններում այստեղ: Դատախազը քննիչին պաշտպանում է, որովհետև հասկանում է, որ փորձաքննությունները որևէ արդյունք չեն տա, անարդյունավետ գործողություններ են»:
Հիշեցնենք՝ Վարդան Պետրոսյանի վթարի գործով դատավարությունն ընդհատվել էր 10-օրյա ընդմիջմամբ, որպեսզի կողմերը կարողանան նախապատրաստել իրենց ամփոփիչ ճառերը: Դրանից հետո դատարանը կլսի Վարդան Պետրոսյանի վերջին խոսքն ու կգնա խորհրդակցական սենյակ` վճիռ կայացնելու:
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատական հերթական նիստը նշանակված է վաղը` դեկտեմբերի 17-ին:

Адвокат Вардана Петросяна считает, что прокурор потребует для его подзащитного 6-7 лет лишения свободы 12/16/2014   12:06  |  Актуальная тема
Обвинение потребует для Вардана Петросяна 6-7 лет лишения свободы, предрек в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат актера Николай Багдасарян.
По его словам, если бы расследование проводилось объективно, суд не оставил бы без последствий имевшие место в деле и выявленные в суде нарушения.
“Кем был тот самый понятой, которого так и не удалось найти. Как был составлен протокол осмотра места происшествия. Мы подали ряд заявлений в госорганы: они проведут расследование. Если бы за эти 10 дней были выявлены нарушения, слушания возобновились бы, и мы провели бы новое следствие по всем раскрытым фактам”, - сказал адвокат.
Коснувшись хода судебного следствия, Н. Багдасарян отметил, что прокурор, поддерживающий в суде обвинение, не высказал объективной точки зрения, а только защищал следователя.
“Сфабриковать данные мог только следователь. Прокурор защищал следователя, указывая на отсутствие факта фабрикации, поскольку кроме следователя никто не может их подделать”, - сказал он.
Напомним, слушания по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна были прерваны на 10 дней с тем, чтобы стороны процесса смогли подготовить речь. После этого суд выслушает последнее слово Вардана Петросяна и удалится в совещательную комнату для вынесения приговора.
Очередное заседание суда состоится завтра, 17 декабря.
Напомним, 20 октября, в районе 22:10 по местному времени, на 2-м километре автотрассы Егвард-Ереван столкнулись автомобили “BMW-320” и“ВАЗ-21214”. За рулем автомобиля марки “BMW” находился известный армянский актёр, сатирик Вардан Петросян. В результате аварии водитель “ВАЗ-21214” и шестеро пассажиров с телесными повреждениями были госпитализированы в больницу. Двое из пострадавших в ДТП пассажиров - Эдуард и Эдгар Акопяны- скончались, еще один человек получил тяжелую травму.
Сам Вардан Петросян после ДТП был госпитализирован в больницу. После актёру было предъявлено обвинение по ч. 3ст. 242 УК РА (“нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц”). За это деяние предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком от 4 до 10 лет с лишением права занимать определенные должности и заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет.