Լրացավ ՄԻԵԴ-ում կառավարության ներկայացուցչի գործունեության 10 տարին. ամփոփվեցին արդյունքները 12/15/2014 12:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2002թ.ից 2014 թ. սեպտեմբերի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության դեմ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացվել ավելի քան 2000 գանգատ, 2014 նոյեմբերի 1-ի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ կայացվել է 49 վճիռ:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի ինստիտուտի գործունեության տասնամյակին նվիրված այսօրվա միջազգային համաժողովին այս մասին հայտնեց ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:
Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ ՄԻԵԴ ընդունած վճիռներով դիմումատուների կողմից 2014թ. նոյեմբերի 1-ի դրությամբ ներկայացվել է ընդհանուր շուրջ 15մլն 260 հազար եվրոյին համարժեք փոխհատուցման պահանջ, որից բավարարվել է շուրջ 574 հազա եվրոն, այսինքն՝ ընդհանուր պահանջի 3,8%-ը:
Եվրոպական դատարանի կողմից բավարարված գումարն ամբողջությամբ փոխհատուցվել է: Բավարարված գումարից 146 հազար եվրոն, այսինքն՝ բավարարված ընդհանուր գումարի 26%-ը, վճարվել է ոչ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:
Գ.Կոստանյանը նշեց, որ Եվրոպական դատարանի իրավական չափանիշներով էր պայմանավորված ՀՀ-ում այլընտրանքային ծառայության նոր ինստիտուտի ներդնումը: Բայաթյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով 2011թ. վճռում խախտում էր ճանաչվել այն, որ ՀՀ-ն չի նախատեսում զինվորական ծառայությունից բացառություն այն անձանց համար, ովքեր կրոնական համոզմունքների պատճառով չեն կարող ծառայել բանակում: Այդ վճռի հիման վրա նախատեսվեց նման հնարավորություն այդ կատեգորիայի մարդկանց համար:
ՄԻԵԴ-ում Հայաստանը ներկայացրած արդեն նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանի գնահատմամբ՝ լիազոր ներկայացուցչի ինստիտուտն իրապես կայացել է: Նա գոհունակություն հայտնեց, որ գանգատներում բարձրացված խախտումները օրենսդրական փոփոխությունների միջոցով վերացվել են մինչև ՄԻԵԴ-ի կողմից վճիռ կայացնելը: Այդպես եղավ, մասնավորապես, վարչական կալանքների հետ կապված:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանն իր հերթին նկատեց, որ բավարար չէ պարզապես հղումներ անել ՄԻԵԴ նախադեպային վճիռներին, էական է ՄԻԵԴ իրավամտածողությունը մեր դատական համակարգին ներդաշնակելը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն արձանագրեց, որ չկա մեր կյանքի որևէ ոլորտ, որը չառնչվի Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կամ դատարանի իրավական դիրքորոշումների հետ կապված չլինի:
Նախարարը միաժամանակ հիշատակեց, որ ՄԻԵԴ կանգնած է բավականին բարդ մարտահրավերների առաջ՝ կապված դատարանի ծանրաբեռնվածության հետ:
Արդարադատության նախարարը հայտնեց նաև, որ նախարարության ՄԻԵԴ հետ կապերի վարչության կազմում ստեղծվել է ՄԻԵԴ վճիռների կատարման և կոնվենցիոն պահանջներիՀՀ մախ ությունում ՄԻԵԴ վճիռների կատարման և կոնվենցիոն պահանջների ապահովման բաժին:

В Армении подвели итоги десятилетней деятельности института полномочного представителя правительства в ЕСПЧ 12/15/2014   12:48  |  Актуальная тема
С 2002 по 2014 год в Европейский суд по правам человека было подано более 2000 жалоб против Армении. По состоянию на 1 ноября 2014 года было вынесено порядка 49 решений касательно РА.
Об этом в понедельник на международной конференции по случаю 10-летия института полномочного представителя правительства в ЕСПЧ сообщил полномочный представитель правительства Армении в ЕСПЧ, генпрокурор РА Геворк Костанян.
Согласно вынесенным с участием Армении постановлениям ЕСПЧ, по состоянию на 1 ноября 2014 года заявителями были предъявлены требования о компенсации на сумму эквивалентную 15 млн. 260 тысячам евро, из которых было удовлетворено 3.8% от общего требования(574 тыс.евро).
Удовлетворенная Евросудом сумма искового требования была полностью возмещена, из коих 146 тыс. евро, то 26% от общей удовлетворенной судом суммы, было выплачено за счет средств госбюджета.
Г. Костанян отметил, что внедрение в Армении нового института альтернативной службы было обусловлено правовыми стандартами Европейского суда.
По оценке экс-судьи от Армении в ЕСПЧ Альвины Гюлумян, институт полномочного представителя действительно состоялся. Она выразила удовлетворение тем, что затронутые в жалобах нарушения были устранены посредством законодательных изменений до вынесения ЕСПЧ постановления. Аналогичная ситуация имела место с административными арестами.
В свою очередь председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян посчитал недостаточным ссылки на прецедентные решения ЕСПЧ, придав при этом существенное значение гармонизации судебной системы Армении с правовым мышлением ЕСПЧ.
А министр юстиции Армении Ованнес Манукян констатировал отсутствие в РА каких-либо сфер жизнедеятельности, которые бы не коррелировали с Европейской конвенцией по правам человека или правовыми позициями суда.