Հրադադարի պահպանման ռեժիմի աննախադեպ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան հատվածում 12/13/2014   13:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն` դեկտեմբերի 7-ից 13-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 1600 անգամ: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է  ավելի քան 18 000 կրակոց: Այդ մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Մասնավորապես հրադադարի պահպանման ռեժիմի աննախադեպ խախտումներ են արձանագրվել շփման գծի արևելյան հատվածում: Նշված ուղղությամբ հակառակորդը 60 և 82 մմ ականանետերից արձակել է ավելի քան 3 տասնյակ կրակոց:
Շաբաթվա ընթացքում հակառակորդը կիրառել է նաև նռնականետեր, խոշոր և փորք տրամաչափի դիպուկահար և գնդացրային զինատեսակներ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերն, ըստ անհրաժեշտության, համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդին` օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը պահելով մշտական վերահսկողության տակ:

За минувшую неделю Азербайджан нарушил режим прекращения огня порядка 1600 раз - Минобороны НКР 12/13/2014 13:45 | Актуальная тема
По оперативным данным Армии обороны, в период с 7 по 13 декабря на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано 1600 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Согласно информации, за это время из стрелкового оружия разных калибров по направлению армянских позиций было произведено более 18 000 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР,
В частности, беспрецедентные случаи нарушения режима перемирия были зафиксированы в восточном направлении линии соприкосновения. В данном направлении противник произвел более трех десятков выстрелов из 82-х и 60-ти миллиметровых минометов.
Азербайджанская сторона применила также гранатометы, а также крупнокалиберные и мелкокалиберные снайперские винтовки и пулеметное вооружение.
Передовые подразделения Армии обороны по необходимости прибегали к соразмерным ответным действиям и держали оперативно-тактическую ситуацию под постоянным контролем.