Չինացիները Երեւանում սեռական շահագործման են ենթարկել չինուհիներին 12/11/2014 16:07 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության քաղաքացիների կողմից, նախնական համաձայնությամբ, Երեւանում մարդկանց թրաֆիքինգի ենթարկելու դեպքի առթիվ։
ՀՀ քննչական կոմիտեից տեղեկացնում են, որ քննության տվյալներով՝ ՉԺՀ-ի քաղաքացիներ Չյուին եւ Վանգին Երևան քաղաքում կամ Վրաստանի Հանրապետությունում բարձր վարձատրվող աշխատավարձով մերսման աշխատանքով ապահովելու կեղծ խոստումով` խաբեությամբ, իրականում` Երևանում սեռական շահագործման ենթարկելու դիտավորությամբ 2014թ. հոկտեմբերին Չինաստանում հավաքագրել և Երևան են տեղափոխել ՉԺՀ 4 քաղաքացիների։
Վերջիններս պահվել են Երևանի Լենինգրադյան փողոցի վրա գործող հյուրանոցային համալիրում եւ մինչև դեկտեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածը ենթարկվել սեռական շահագործման։
Դեպքի առթիվ դեկտեմբերի 10-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով։ Նույն օրը ձերբակալվել են ՉԺՀ քաղաքացիներ Չուան Ճոնգ ճիի Վանգը եւ Լիեն Ֆընգ Վան Չունի Չյուին՝ համապատասխանաբար մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ երկու եւ ավելի անձանց սեռական շահագործման ենթարկելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետեր) եւ նշված հանցագործությանն օժանդակելու (38-132-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետեր) կասկածանքով։

Китайцы подвергали своих соотечественниц сексуальной эксплуатации в Ереване 12/11/2014   16:40  |  Криминальная хроника
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту сексуальной эксплуатации гражданами Китая своих же соотечественниц.
Как сообщают в пресс-службе СК Армении, по данным следствия, граждане КНР Чиу и Ванг, в октябре 2014 года имея умысел подвергнуть сексуальной эксплуатации 4 гражданок КНР, завербовали их ложными обещаниями устроить в Ереване или в Грузии на высокооплачиваемую работу в качестве массажисток и доставили их в Ереван.
Девушек вплоть до 9 декабря держали в гостиничном комплексе на улице Ленинградяна в Ереване и подвергали сексуальной эксплуатации.
По данному факту 10 октября было возбуждено уголовное дело по пп. 1 и 2 ч. 2 ст. 132 УК РА. В тот же день граждане КНР Чуан Тчонг Тчи Ванг и Лиен Фынг Ван Чун Чиу были задержаны по подозрению в сексуальной эксплуатации группой лиц по предварительному сговору(пп. 1 и 2 ч. 2 ст. 132 УК РА) и пособничестве в совершении вышеуказанного деяния(пп. 1 и 2 ч. 2ст. 38-132 УК РА) соответственно.