Թանկացումները 2-13%-ի միջակայքում են. Արտակ Շաբոյան 12/11/2014   11:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ինչպես կառավարության նախորդ, այնպես էլ այս նիստն այսօր սկսվեց սպառողական ապրանքների թանկացման թեմայով:
Հիշեցնենք՝ նախորդ շաբաթ կայացած նիստում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանին հանձնարարել էր ուսումնասիրել և զեկուցել գների բարձրացման պատճառներն ու չափերը:
Արտակ Շաբոյանն իր զեկույցում այսօր ներկայացրեց միայն իր ղեկավարած մարմնի իրավասությունների տիրույթում գտնվող ապրանքների` խոշոր տնտեսվարողների արտադրած ու ներկրած ապրանքների գների թանկացումները, մասնավորապես՝ դրանց հիմնավորվածության և հնարավոր չարաշահումների դեպքերը: Այդպիսիք, Արտակ Շաբոյանի խոսքով, չեն հայտնաբերվել: Իսկ ունենցած գնաճը 2-13%-ի սահմաններում է, այսինքն` համահունչ է փոխարժեքի 13% փոփոխություններին, և չի գերազանցում այդ շեմը:
Այդ շեմը գերազանցում է միայն հնդկաձավարի գինը, ինչը, ՏՄՊՊՀ նախագահի խոսքով, կապված է ՌԴ-ում այդ ապրանքատեսակի թանկացման հետ: Արտակ Շաբոյանը նշեց, որ ՌԴ հակամրցակցային հանձնաժողովն արդեն իսկ այս հարցով զբաղվում է, և հույս հայտնեց, որ դրա արդյունքում հարցը կկարգավորվի նաև ՀՀ-ում:
Արտակ Շաբոյանն ասաց, որ ձեռնպահ կմնա առանձին ապրանքատեսակների գնային փոփոխությունները ներկայացնելուց, քանի որ տարբեր ապրանքներ տարբեր խանութներում կարող են տարբեր մանրածախ գներ ունենալ:
«Շարունակելու ենք հետևել խոշոր ընկերությունների վարքագծին, որ թույլ չտանք հակամրցակցային գործողություններ կատարվեն: Իսկ հայտնաբերելու դեպքում չարաշահումներ թույլ տվողները կպատժվեն»,- ավարտելով զեկույցը՝ նշեց ՏՄՊՊՀ նախագահը:
08:41 11/12/2014  |  Մամուլ«Էքսպո Միլան-2015» միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության հարցը Կառավարության նիստում. «Չորրորդ իշխանություն»

ГКЗЭК Армении констатировала рост цен на потребительские товары в пределах 2-13% 12/11/2014 13:03 | Актуальная тема
ГКЗЭК Армении продолжит ежедневные наблюдения за деятельностью крупных компаний для пресечения антиконкурентных действий. В случае выявления таковых, нарушители будут наказаны, заявил в четверг на заседании правительства глава Госкомиссии по защите экономической конкуренции Артак Шабоян, рапортуя о причинах роста цен на потребительские товары.
Напомним, соответствующее поручение на прошлой неделе дал премьер-министр Армении Овик Абраамян.
Артак Шабоян представил сегодня ситуацию с ростом цен на товары, производимые и импортируемы крупными хозяйствующими субъектами, деятельность которых находится в компетенции возглавляемого им органа, в частности, доводы этих предприятий и случаи возможных злоупотреблений. Таковые, по словам, Шабояна, не были выявлены. Рост цен был зафиксирован в пределах 2-13%, то есть изменения стоимости товаров созвучно волатильности обменного курса и не превышает 13-процентный порог.
Этот порог превышает лишь цена на гречку, что, по словам председателя ГКЗЭК, связано с повышением ее стоимости в РФ.
Глава ГКЗЭК заявил, что воздержится от представления ситуации с изменением цен на некоторые продукты, поскольку разные товары в разных магазинах продаются по разным розничным ценам.