2014-ը Սեյրան Օհանյանը լարված տարի է համարում 12/10/2014 17:10 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«2014-ը ԼՂ ՊԲ-ի համար բավական լարված տարի էր, և այդ լարված տարին առանձնացավ տարբեր դիվերսիոն գործողություններով»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Այսօր լարվածույունը մեկ բարձրանում է, մեկ իջնում: Եթե նախկինում ՊԲ հատվածում լինում էին 35-50 կրակոցների դրվագներ և օգտագործում էին մինչև 1000 փամփուշտ, այսօր կրակոցների թիվը հասնում է 170-200-ի, իսկ փամփուշտների թիվը՝ 3000-6000-ի»,- ասաց նախարարը` տեղեկացնելով, որ մեր բանակը պատասխանում է միայն կանոնավոր դիպուկահարների կրակոցներին, անպատասխան թողնելով անկանոն կակոցները:
«Իսկ եթե լինում են սադրանքներ, ապա այդ սանդրանքներից մենք ձգտում ենք ոչ թե պաշտպանվել, այլև՝ կանխել»,- նշեց Սեյրան Օհանյանը և հիշեցրեց, որ նման սանդրանքները տեղի են ունենում հատկապես տարբեր գործընթացների, հանդիպումների շրջանակներում և փորձ է արվում դրանցով ազդել հայկական կողմի վրա:
«Այն նպատակը, որ մեր հակառակորդների մոտ կար, սպառազինությունների մրցավազքով ցույց տալ բանակի հզորությունը, որը որ ի չիք դարձավ 2014թ. այս ոտնձգությունների ժամանակ, և իրենք իսկ իրենց ստի զոհը դարձան, այլևս չի ազդում հայկական կողմի վրա և մենք մեր տեսակետների տերն ենք` հարցը պետք է լուծվի քաղաքական ճանապարհով, խաղաղ պայմաններում՝ պաշտպանելով բոլոր միջազգային կողմերը»,- հայտարարեց Սեյրան Օհանյանը:
Ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացում հայկական կողմի դիրքին և Ադրբեջանի` միջազգային կառույցների դիտարկումների առջև դրվող արգելքներին, պաշտպանության նախարարը նկատեց, որ «մենք զիջողի դերում չենք», մենք էլ կցանկանայինք, որ բոլոր խախտումները միակողմանի չդատապարտվեին,այլ դատապարտվեր խախտումը կատարած կողմը, բայց «բանակցային գործընթացում մենք կարողանում ենք մեր տեսակետներն արտահայտել»:
Լրագրողների հարցին ի պատասխան անդրադառնալով նաև դիվերսիոն գործողությունների մասին տարածված վերջին լուրերին, որոնք հետագայում հերքվեցին՝ նախարարը մասնավորապես ասաց. «Բանակի խնդիրը ոչ միայն պաշտպանական, այլև նախականխիչ գործողություններ օիրականացնելն է, որը շատ դեպքերում իրականացվում է մեր տարածքից դուրս: Պատճառը պետք է փնտրել ադ սադրանքների մեջ, և մեղքի մեծ բաժինը պետք է հակառակորդը նաև վերցնի իր վրա: Ցավոք, դրանք նաև իրենց մեջ գաղտնիություն են պարունակում, դրա համար բավարարվենք այնքանով, որքան որ ես ասացի»:

Сейран Оганян: 2014 год выдался для Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики напряженным 12/10/2014   18:22  |  Актуальная тема
“2014 год выдался для Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики напряженным и отличился различными случаями диверсионно-разведывательных действий”,- заявил в среду на брифинге с журналистами министр обороны Армении Сейран Оганян.
“Напряженность то нагнетается, то спадает. Если ранее на участке, контролируемом Армией обороны, фиксировалось 35-50 случаев обстрела с использованием порядка 1000 патронов, то сегодня количество инцидентов со стрельбой достигло 170-200, а патронов – 3000-6000”, - констатировал Оганян.
В случае провокаций вооруженные силы стараются не только обороняться, но и пресекать их”, -отметил Сейран Оганян, напомнив о том, что подобные провокации имеют место особенно в рамках различных процессов, встреч и тем самым предпринимаются попытки воздействовать на армянскую сторону.
"Преследуемая противником цель продемонстрировать путем гонки вооружений мощь своей армии, была сведена на нет при посягательствах 2014 года и более не действует на армянскую сторону. Мы верны своей позиции: вопрос должен быть решен политическим путем, в мирных условиях, конечно, с соблюдением всех международных норм”, – отметил глава оборонного ведомства Армении.
Министр также выразил желание услышать от международного  сообщества  осуждение конкретного виновника инцидентов,а не заявлений с критикой в адрес обеих сторон. “В переговорном процессе армянская сторона может представлять свою позицию”, - сказал министр.
Касаясь последних сведений о диверсионных действиях, которые впоследствии были опровергнуты, министр, в частности, отметил: ”В задачи армии входит не только проведении оборонительных, но и превентивных мероприятий, осуществляемых зачастую за пределами наших территорий. Причины следует искать именно в этих провокациях, и противник должен взять на себя большую часть вины”.