Հրապարակվեց Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների գործով դատավճիռը 12/08/2014 14:09 | Քրեական խրոնիկոն
Երևան Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ Արշակ Վարդանյանի, այսօր հրապարակվեց Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի և մյուսների գործով դատավճիռը:
Վազգեն Խաչիկյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 178-րդ հոդվածի 3 մասի 1-ին կետով և պատիժների համակցությամբ դատապարտվեց 12 տարվա ազատազրկմա: Խաչիկյանից հօգուտ պետության կբռնագանձվի 296 115 252 ՀՀ դրամ:
Ամբաստանյալներ Աշոտ Աբրահամյանը, Հովհաննես Գրիգորյանը, Վիգեն Գևորգյանը, Վահագն Խաչատրյանը մեղավոր ճանաչվեցին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3 մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և դատապարտեցին 5.5-ական տարի ժամկետով ազատազրկման:
Ամբաստանյալներ Սամվել Էլբակյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը մեղավոր ճանաչվեցին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և դատապարտվեցին 4.5-ական տարվա ազատազրկման, սակայն նրանց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի, քանի որ դատարանը սահմանել է 1-ական տարի ժամկետով փորձաշրջան, իսկ նրանց նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց ստորագրությունը չհեռանալու մասին վերացվեց:
Արթուր Սուքիասյանը ևս մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և դատապարտվեց 4 տարի 4 ամիս ժամկետով ազատազրկման, սակայն նրա նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի. նրա նկատմամբ սահմանվել է փորձաշրջան՝ 1 տարի ժամկետով:
Սարգիս Սարգսյանը, Համլետ Մարտիրոսյանը, Հրանուշ Դանիելյանը, Բագրատ Մուրադյանը մեղավոր ճանաչվեցին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և դատապարտվեցին 4-ական տարվա ազատազրկման: Նրանց նկատմամբ ևս պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի. սահմանել է 1-ական տարի ժամկետով փորձաշրջան:
Իսկ Արմեն Խաչատրյանը մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման, սակայն նրա պատժից դուրս եկավ կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածը և դատապարտվեց 1 տարի 8 ամիս ժամկետով ազատազրկման: Նրա նկատմամբ ևս պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվի. նրա նկատմամբ սահմանել է փորձաշրջան՝ 1 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ դատախազը ներկայացրել էր քաղհայց՝ Վ.Խաչիկյանից և մյուսներից հօգուտ պետական բյուջեի՝ 267.583.336 դրամ բռնագանձելու պահանջով: Դատադատախազի ներկայացրած քաղհացը դատարանը բավարարեց մասնակի:
Ամբաստանյալների կողմից որպես վնասի փոխհատուցում վճարված գումարները կփոխանցվի պետական բյուջե, իսկ որպես դատական ծախսեր՝ նրանցից կբռնագանձվի 1մլն 20 ՀՀ դրամ:

Суд в Ереване огласил приговор фигурантам резонансного “пенсионного дела” 12/08/2014   15:25  |  Криминальная хроника
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш огласил сегодня приговор по громкому “пенсионному делу”, главным обвиняемым по которому проходит экс-начальник Государственной службы социального обеспечения Вазген Хачикян, а также еще 12 чиновников этого ведомства.
Вазген Хачикян был признан виновным по пп.1 и 2 ч. 3 ст. 179 и п. 1 ч. 3 ст. 178 УК Армении и  был приговорен по совокупности наказаний к 12 годам лишения свободы. Суд также постановил взыскать с Хачикяна в пользу государства 296 115 252 драма.
Согласно материалам дела, Вазген Хачикян в бытность начальником Государственного фонда социального обеспечения вместе с рядом должностных и ответственных лиц, злоупотребив своим служебным положением, в период с 2006 по 2011гг. путем служебного подлога совершил хищение суммы в особо крупном размере. А именно: подготовил сфабрикованные заявления о восстановлении пенсионных выплат и, подделав подписи “мертвых душ” и пенсионеров, находящихся за пределами республики, выписал и путем присвоения совершил хищение суммы в особо крупном размере - 260.956.681 драм. Кроме того, выяснилось, что В. Хачикян мошенническим путем совершил хищение подлежащей восстановлению в госбюджете суммы в размере 29.000.000 драмов.
Вместе с Вазгеном Хачикяном на скамье подсудимых оказались еще 12 чиновников ведомства.
Подсудимые Ашот Абраамян, Ованнес Григорян, Виген Геворкян, Ваагн Хачатрян были признаны виновными по пп. 1 и 2 ч. 3 ст. 179 и осуждены к 5.5 годам заключения.
Подсудимый Самвел Элбакян, Ованнес Ованнисян были признаны виновными по пп. 1 и 2 ч. 3 ст. 179 УК РА и приговорены к лишению свободы сроком на 4 года и 5 месяцев условно. Суд определил каждому  испытательный период сроком на один год. Избранная в отношении них мера пресечения в виде подписки о невыезде отменена.
Суд признал также виновным Артура Сукиасяна и приговорил к 4 годам и 4 месяцам лишения свободы условно, определив ему испытательный период сроком на один год.
Саркис Сарксиян, Гамлет Мартиросян, Грануш Даниелян, Баграт Мурадян были признаны виновными по пп. 1 и 2 ч. 3 ст. 38-179 УК Армении и приговорены к 4 годам условного заключения с испытательным сроком один год каждому.
А Армен Хачатрян был признан виновным по пп. 1 и 2 ч. 3 ст. 38-179 УК Армении и приговорен к 4 годам лишения свободы, однако с учетом времени, проведенного под стражей в ходе следствия и суда, он получил  1 год и 8 месяцев условно с испытательным сроком в один год.
Напомним, что прокурор представил гражданский иск с требованием взыскать с Хачикяна и остальных  фигурантов дела в пользу государства 267.583.336 драмов. Суд частично удовлетворил иск прокурора. Выплаченные подсудимыми в качестве возмещения причиненного ущерба деньги будут направлены в госбюджет. Еще 1 млн. 20 драмов будет взыщут с них за судебные издержки.