Բյուջեի նախագծում դոլարի փոխարժեքը հաշվարկված է 411 դրամ, մինչդեռ դրամի արժեզրկման պատճառով այն հասել է 450 դրամի. «Չորրորդ իշխանություն» 12/05/2014   09:08  |  Մամուլ
«Չորրորդ իշխանություն»-ն օրաթերթի դիտարկմամբ՝ 2015թ. պետական բյուջեի նախագծում դոլարի փոխարեն հաշվարկված է 411 դրամ, այնինչ, վերջին օրերին դրամի արժեզրկման պատճառով այն հասել է 450 դրամի:
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանից լրատվամիջոցը հետաքրքրվեց՝ ինչու մինչև բյուջեի ընդունումն իրենք համապատասխան փոփոխություն չարվեց:
«Բյուջետային համակարգի մասին օրենքը հստակ սահմանում է, թե որ օրվա տվյալներով է արձանագրվում բյուջեն: Որովհետև դրամ-դոլար փոխարժեքի փոփոխությունները մշտական են, դրանք կարող են լինել և նոյեմբերին, և դեկտեմբերին, և հունվարին և այլն: Ու որպեսզի տարակարծություններ չլինեն, օրենքում հստակ սահմանված է, թե որ օրվա փոխարժեքով է ձևավորվում բյուջեի նախագիծը»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը։
Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Չորրորդ իշխանություն» օրաթերթի` 05.12.2014թ. համարում:
17:30 02/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԿԲ-ն կոչ է անում զերծ մնալ արժութային սպեկուլյացիաներից և անհարկի փոխարկումներից

“Чоррорд ишханутюн”: Почему в госбюджет не были внесены поправки после девальвации драма? 12/05/2014 11:43 | Пресса
В проекте государственного бюджета Армении на 2015 расчетная цена за один доллар составляет 411 драмов,в то время как из-за девальвации национальной валюты доллар подскочил до 450 драмов.
Корреспондент газеты “Чоррорд ишханутюн” поинтересовался у председателя постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагика Минасяна, почему до принятия госбюджета не были внесены соответствующее поправки.
“Закон о бюджетной системе четко устанавливает, на основании данных какого дня фиксируется бюджет. Ввиду того,что изменения обменного курса драма к доллару носят постоянный характер, они могут быть и в ноябре, и в декабре, и в январе. И во избежание разночтений, в законе четко установлен курс на тот день, в расчете на который формируется проект государственного бюджета”, - сказал Гагик Минасян.