Բացահայտվել են ավազակային հարձակման մանրամասները և հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը 12/05/2014   14:31  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով բացահայտվել են  Ռ.Երիցյանի նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակման մանրամասները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը։
Ինչպես նշում է ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, նախկինում տեղեկացվել էր, որ 2014թ. հոկտեմբերի  31-ին` ժամը  17:00 -ի սահմաններում,  երկու անձ մուտք են գործել Երևան քաղաքի Ամիրյան փողոցում գտնվող շենքերից մեկի բնակչուհի Ռ.Երիցյանի բնակարան, թափանցիկ կպչուն ժապավենով կապել նրա բերանն ու ոտքերը,  կյանքի ու առողջության համար վտանգավոր  բռնություն գործադրելով ծեծի ենթարկել` պատճառելով մարմնական վնասվածքներ, ապա՝ հափշտակել նրան պատկանող ոսկյա մատանիներն ու դիմել փախուստի։
Նախաքննության շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ տիկնոջ վրա հարձակվել են  ՀՀ քաղաքացիներ Վ.Սեկոյանը և Ն.Մարությանը։
Վերջիններիս կողմից կիրառված բռնությունների հետևանքով Ռ.Երիցյանին պատճառվել են փակ գանգուղեղային վնասվածք, գլխուղեղի ցնցում, գլխի մազածածկ և դեմքի շրջանի փափուկ հյուսվածքների բազմաթիվ արյունազեղումներ, քերծվածքների ձևով մարմնական վնասվածքներ։
Կատարված հանցագործության հետևանքով՝ տուժողին պատճառել են նաև առանձնապես խոշոր չափերի վնաս՝ հափշտակելով ընդհանուր 3.720.000 ՀՀ դրամ արժողության զարդեր։
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցությամբ՝ Ն.Մարությանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Միաժամանակ, որոշում է կայացվել նաև՝ Վ.Սեկոյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:  Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու մասին քննիչի միջնորդությունը, և Վ.Սեկոյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։

СК Армении установил личности двоих мужчин, совершивших разбойное нападение на дом жительницы Еревана 12/05/2014   16:56  |  Криминальная хроника
СК Армении раскрыл детали разбойного нападения на дом жительницы Еревана Р. Ерицян и установил личности предполагаемых преступников.
Дело расследует следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по г. Ереван.
Как отмечает пресс-служба Следственного комитета Армении, днем 31 октября с.г.в двое мужчин проникли в квартиру Ерицян на улице Амиряна в Ереване, закрыли ей рот и связали ей ноги скотчем,избили женщину, причинив ей телесные повреждения, а затем украли золотые кольца и скрылись.
Следствием было установлено, что на женщину напали граждане Армении В. Секоян и Н. Марутян.
В результате избиения женщина получила закрытую черепно-мозговую травму, сотрясение мозга, у нее диагностированы многочисленные кровоподтеки и ссадины на лице и голове.Причиненный потерпевшей ущерб оценивается в 3.720.000 драмов.
На основании достаточного сочетания добытых следствием доказательств Н. Марутяну предъявлено обвинение по п. 1ч. 3 ст. 175 УК Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Принято также решение о привлечении В. Секояна в качестве обвиняемого. Суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш удовлетворил ходатайство следователя о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. В. Секоян объявлен в розыск.