Արդարադատության խորհուրդն արձանագրել է օրենքի կոպիտ խախտումներ. դատավորին հայտարարվել է նախազգուշացում 12/04/2014   19:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության խորհուրդը բավարարել է  ՀՀ արդարադատության նախարարի միջնորդությունը և Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Հ. Հովհաննիսյանին հայտարարել նախազգուշացում:
Կարգապահական վարույթ հարուցելու առիթ է հանդիսացել «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ի դիմումը` հասցեագրված ՀՀ արդարադատության նախարարին, ինչպես նաև՝ վարույթ հարուցող անձի կողմից կարգապահական պատասխանատվության հիմք հանդիսացող արարքի ինքնուրույն հայտնաբերումը:
Արդարադատության խորհուրդը, քննարկելով դատավոր Հ. Հովհաննիսյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը, լսելով ՀՀ արդարադատության նախարարի ներկայացուցչի զեկույցը, դատավորի բացատրությունը, ուսումնասիրելով վարույթի նյութերը և հետազոտելով ապացույցները, գտել է, որ ներկայացված միջնորդությունը ենթակա է բավարարման:
Խորհուրդը գտել  է, որ դատավոր Հ. Հովհաննիսյանը, քաղաքացիական գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռով հաստատված փաստը մեկ այլ քաղաքացիական գործով կրկին ապացուցման առարկա դարձնելով և այն համարելով վիճելի, ինչպես նաև մեկ այլ քաղաքացիական գործով խեղաթյուրելով վկաների իրական ցուցմունքները և հետամուտ չլինելով իր որոշմամբ նշանակված կրկնակի հետմահու դատահոգեբուժական փորձաքննության կատարումը մեկ այլ փորձագիտական կենտրոնին հանձնարարելուն, թույլ է տվել դատավարական օրենքի նորմերի ակնհայտ և կոպիտ խախտումներ, որոնք ՀՀ դատական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի ուժով դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հիմք են հանդիսանում:

Совет правосудия Армении объявил судье предупреждение за грубое нарушение норм процессуального законодательства 12/05/2014 12:27 | Лента новостей
Совет правосудия Армении удовлетворил ходатайство министра юстиции республики и объявил предупреждение судье суда общей юрисдикции ереванского административного района Малатия – Себастия Г.Ованнисяну.
Поводом для возбуждения дисциплинарного производства стало заявление ЗАО банк “ВТБ-Армения”, адресованное министру юстиции, а также выявленное деяние, послужившее основанием для привлечения к дисциплинарному производству.
Совет правосудия, рассмотрев вопрос о привлечении судьи к дисциплинарному производству, выслушав доклад представителя главы Минюста РА, объяснения судьи и, изучив материалы производства и исследовав доказательства, пришел к выводу, что данное ходатайство подлежит удовлетворению.
Совет правосудия счел, что судья Г. Ованнисян, включив подтвержденный вступившим в силу решением факт в предмет повторного доказывания по другому гражданскому делу и посчитав его спорным, а также исказив истинные показания свидетелей по еще одному гражданскому делу и не проявив последовательности при поручении другому экспертному центру проведения назначенной им повторной посмертной судебно-психиатрической экспертизы, допустил очевидные и грубые нарушения норм процессуального законодательства, которые служат основанием для привлечения судьи к дисциплинарной ответственности в соответствии с пунктом 2 ч. 2ст. 153 Судебного кодекса РА.