Կարեն Ճշմարիտյան. Հայաստանում տնտեսական ճգնաժամ չի լինի 12/04/2014 16:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանում տնտեսական անկումը Հայաստանում տնտեսական ճգնաժամի չի հանգեցնի: Նման կարծիք այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը՝ միաժամանակ, սակայն, հավելելով, որ ազդեցություն, այնուամենայնիվ կլինի:
«Մեր տնտեսական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, օրինակ՝ առևտրաշրջանառությունը, եթե վերցնում ենք 10 ամսվա տվյալներով, կազմում է մեր ընդհանուր առևտրաշրջանառության 28%-ը»,- ասաց նախարարը:
Կարեն ճշմարիտյանը նաև նշեց, որ Ռուսաստանն ինքն էլ որոշակի միջոցներ ձեռք կառնի՝ տնտեսական անկումը կանխելու և տնտեսությունը վերականգնելու համար:
«Որովհետև առաջինը դրա ազդեցությունը հենց Ռուսաստանի տնտեսության վրա է, որը նաև արձագանքում է իր գործընկեր բոլոր երկրների, այդ թվում նաև՝ ՀՀ-ի մոտ»,- ասաց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ պետական բյուջեով նախատեսված տնտեսական 4.1 % աճին, Կարեն Ճշմարիտյանը կարծիք հայտնեց, որ այն կապահովվի՝ անկախ Ռուսաստանի տնտեսության վիճակից, քանի որ ՀՀ կառավարությունը ծրագրեր է իրականացնում տնտեսության դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ, որոնց արդյունքները տեսանելի կլինեն հաջորդ և առավելապես՝ 2016թ-ից:

Карен Чшмаритян считает, что экономического кризиса в Армении не будет 12/04/2014   17:35  |  Лента новостей
Экономический спад в России не приведет к экономическому кризису в Армении. Такое мнение высказал четверг на брифинге с журналистами министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
“Товарооборот с Россией, по данным за 10 месяцев, составляет 28% от общего товарооборота”, - констатировал министр.
Карен Чшмаритян также отметил, что Россия сама предпримет определенные меры для предотвращения экономического спада и восстановления экономики.
Что касается предусмотренного в госбюджете 4.1-процентного экономического роста, то Карен Чшмаритян считает, что его удастся обеспечить вне зависимости от экономической ситуации в России, поскольку правительство Армении реализует программы по диверсификации экономики, результаты которого будут заметны со следующего и преимущественно с 2016 года.