Հակոբ Ինջիղուլյանը՝ դիվերսանտների գործով վկա. Նա ճանաչել է ադրբեջանցի դիվերսանտին 12/03/2014   18:26  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Artsakhpress.am»-ի տեղեկացմամբ՝ ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինաբար հատած ադրբեջանական հետախուզական-դիվերսիոն խմբի երկու անդամների՝ Շահբազ Գուլիևի և Դիլհամ Ասկերովի գործով այսօրվա դատական նստում հարցաքննվել է վկա, մեկ տարուց ավելի Ադրբեջանում գերության մեջ գտնված և Հայաստան վերադարձված Հակոբ Ինջիղուլյանը:
Աղբյուրը նշում է, որ դիվերսիոն խմբի անդամների ձերբակալման ժամանակ նրանց մոտ հայտնաբերված տեսախցիկում, ի թիվս այլ տեսանկարահանումների  առկա է եղել նաև Ադրբեջանում Հակոբ Ինջիղուլյանի հարցաքննությունը ներկայացնող տեսանյութ:
Դատական նիստին հրավիրված համակարգչային մասնագետի օգնությամբ՝ վկա Հակոբ Ինջիղուլյանը ծանոթացել է Ադրբեջանում հարցաքննության ժամանակ նկարահանված տեսանյութին, որից հետո պատասխանելով դատարանի, մեղադրող դատախազի  և պաշտպանական կողմի հարցերին,  նշել է, որ գերության ընթացքում՝  հարցաքննությունների  ժամանակ, ադրբեջանցիները փոքր տեսախցիկով  տեսանկարահանումներ են կատարել։
Ըստ Իջիղուլյանի՝ որպես իրեղեն ապացույց ներկայացված  սպանված դիվերսանտ Հասան Հասանովի մոտ հայտնաբերված տեսախցիկի արտաքին տեսքը համապատասխանում է ադրբեջանական բանտում իր հարցաքննության ընթացքում օգտագործված տեսախցիկին:
Ինջիղուլյանը տեսնելով Հասանովի նկարը ճանաչել է նրան և հաստատել, որ նա ներկա է եղել իր հարցաքննություններին։
Գործով դատաքննությունն ավարտվել է  հաջորդ՝ դեկտեմբերի 12-ին կայանալիք նիստում մեղադրող դատախազը հանդես կգա մեղադրական ճառով:

Бывший военнопленный Акоп Инджигулян опознал азербайджанского диверсанта Гасана Гасанова 12/03/2014   18:41  |  Актуальная тема
На состоявшемся 3 декабря заседании суда по делу членов азербайджанской диверсионно-разведывательной группы был допрошен солдат Акоп Инджигулян, который провел более года в азербайджанском плену.
Как сообщает «Artsakhpress.am», у членов группы при задержании были обнаружены видеозаписи, в числе которых имелась запись с допроса Акопа Инджигуляна. На заседании суда Акопу Инджигуляну была продемонстрирована запись. После этого бывший пленный подробно рассказал о своем пребывании в соседнем государстве и обстоятельствах перехода.
Акоп Инджигулян подчеркнул, что попал на азербайджанскую территорию из-за незнания топографии и плохого зрения. Вначале он оказался в какой-то азербайджанской семье, которая его выдала военным. Его арестовали двое азербайджанских военных и избили. По словам Акопа Инджигуляна, в Баку он содержался в одиночной камере военной тюрьмы, его периодически избивали и унижали. Под угрозой расстрела его заставили заявить представителям МККК и ООН о своем нежелании возвратиться на родину.
Допросы в том числе записывались на маленькую камеру. Акоп Инджигулян опознал в убитом Гасане Гасанове человека, присутствовавшего на допросах. Судья Анатолий Тадевосян объявил о завершении судебного разбирательства и переходе к судебным прениям.