Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղերձը՝ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց միջազգային օրվա կապակցությամբ 12/03/2014   16:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ուղերձ է հղել՝ հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց միջազգային օրվա կապակցությամբ:
«Սիրելի՛ համաքաղաքացիներ,
Ամբողջ աշխարհում դեկտեմբերի 3-ը նշվում է որպես հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց միջազգային օր: Սա ևս մեկ լրացուցիչ առիթ է հանրության ուշադրությունը սևեռելու հաշմանդամություն ունեցող մարդկանց խնդիրներին, ինչպես նաև՝ հնարավորություն մեզ համար՝ արվածն ամփոփելու և նոր ծրագրեր կազմելու:
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար Երևան քաղաքը մատչելի դարձնելու խնդիրը մեր առաջնահերթությունների ցանկում է, և մենք այս ուղղությամբ շարունակաբար իրականացնում ենք տարբեր ծրագրեր:
Այսօր արդեն իսկ տեսանելի են մայրաքաղաքում վերջին երկու տարիներին կատարված աշխատանքների արդյունքները. փողոցներում, մայթերին, հասարակական նշանակության օբյեկտների մուտքերում և հասարակական այլ վայրերում կառուցված թեքահարթակները հնարավորինս նպաստում են հաշմանդամություն ունեցող անձանց ինտեգրմանը քաղաքային կյանքին:
Սակայն մենք գիտակցում ենք, որ դեռևս շատ անելիքներ կան այս ուղղությամբ, ուստի 2014-ին մենք կրկնապատկեցինք այս նպատակով բյուջեից հատկացումներն ու փորձելու ենք շարունակել լրացուցիչ միջոցներ ևս ներգրավել նմանատիպ ծրագրերի իրականացման համար:
Առաջիկայում մայրաքաղաքի տարբեր երթուղիներում կերթևեկեն հատուկ վերելակներով հարմարեցված 10 ավտոբուսներ, որոնց քանակը ևս տարեցտարի մտադիր ենք ավելացնել: Գնալով ավելի ու ավելի կսերտանա Երևանի քաղաքապետարանի համագործակցությունը հաշմանդամության խնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնց ներկայացուցիչները ներգրավված են և ակտիվորեն մասնակցում են ոչ միայն ոլորտի բարելավմանն ուղղված ծրագրեր կազմելու գործընթացին, այլև անմիջական վերահսկողություն են իրականացնում դրանց հավուր պատշաճի կատարման համար:
Սիրելի՛ համաքաղաքացիներ, վստահեցնում եմ, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները եղել և մնում են Երևանի քաղաքապետարանի ու անձամբ իմ ուշադրության կենտրոնում, և մենք մեր գործառույթների շրջանակում հստակ քայլեր ենք ձեռնարկում դրանց լուծում տալու համար»:

Мэр Еревана назвал приоритетной задачу превратить армянскую столицу в доступный для людей с ограниченными возможностями город 12/03/2014 17:14 | Лента новостей
Мэр Еревана направил послание по случаю Международного дня инвалидов.
“Дорогие сограждане,
“Во всем мире 3 декабря отмечается как Международный день инвалидов. Это ещё один повод, чтобы привлечь внимание общества к проблемам людей с ограниченными возможностями, а также подвести итоги проделанной работы и наметить новые планы. Задача превратить Ереван в доступный для людей с ограниченными физическими возможностями город в списке наших приоритетов, и мы в этом направлении реализуем различные программы.
Сегодня в столице уже заметны результаты проделанных за последние два года работ: построенные пандусы на улицах, тротуарах, у входов общественных зданий и в других общественных местах, по возможности способствуют интеграции в городскую жизнь людей с ограниченными физическими возможностями. Но мы осознаем, что ещё многое предстоит сделать в этом направлении, следовательно, в 2014 году мы удвоили средства из бюджета и постараемся привлечь дополнительные средства для реализации подобных программ. В скором будущем на разных столичных маршрутах будут ездить 10 автобусов, которые оборудованы специальными лифтами, и число которых мы намерены увеличивать с каждым годом. В дальнейшем будет более тесным сотрудничество между мэрией и общественными организациями, которые занимаются проблемами инвалидности.
Будьте уверены, что проблемы лиц с ограниченными возможностями были и остаются в центре моего внимания, и мы в рамках своих полномочий предпринимаем конкретные шаги для решения этих проблем”, - говорится в послании мэра Еревана.