ԱԺ նախագահ. Նորից մի ուրվակա՞ն է շրջում դահլիճում 12/03/2014 12:38 | ԼՐԱՀՈՍ
ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու բանակցությունների ողջ գործընթացում Լեռնային Ղարաբաղի հետ մաքսային սահմանի խնդիր երբևէ չի եղել:
Այս մասին քիչ առաջ Ազգային ժողովի նիստում` ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու հարցի քննարկման ժամանակ, կրկին վստահեցրեց հարակից զեկուցող, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը` ի պատասխան «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանի հարցի:
Ընդդիմադիր պատգամավորը, մասնավորապես, հետաքրքրվել էր, թե եթե վաղը ԵՏՄ կողմերից մեկը, ասենք` Ղազախստանը, բարձրացնի Հայաստանի և Արցախի միջև մաքսակետի տեղակայման հարց, ինչո՞վ մենք հակառակվենք դրան:
«Եթե մենք հիփոթեթիկ մոտենանք խնդրին և փորձենք նաև ապագայում հասկանալ մեր անելիքները, ապա պետք է ասեմ, որ այդ պահանջը տեսական դաշտում չառաջացնի նոր իրավիճակ, նոր կարգավիճակ: Բնականաբար, դա կենթադրի, որ միության անդամ երկրները փորձում են որոշակի կարգավիճակ տալ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը»,- նշեց Ա.Զաքարյանը:
Ի դեպ, նշենք, որ նիստի մեկնարկին «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը, ինչպես և նախօրեին, ընդդեմ ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու թռուցիկներ էր բաժանում, ինչին արձագանքեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը` հարց ուղղելով, թե այս ի՞նչ է` «նորից մի ուրվակա՞ն է շրջում դահլիճում»:

"Какой-то призрак вновь разгуливает по парламенту”. Спикер НС Армении отреагировал на раздачу листовок против вступления в ЕАЭС 12/03/2014   13:25  |  Лента новостей
Вопрос об установлении таможенного пункта между Арменией и НКР никогда не стоял на повестке переговоров по присоединению РА к договору о ЕАЭС, заверил на заседании парламента в среду председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Артак Закарян в ответ на вопрос депутата от оппозиционной фракции “Наследие” Рубена Акопяна. Акопяна, в частности, интересовала контрреакция Армении в случае, если один из членов ЕАЭС, скажем Казахстан, поднимет вопрос об установлении таможенного пункта между Арменией и НКР.
"Если  гипотетически подойти к проблеме и понять наши дальнейшие действия, то должен сказать,что это требование теоретически приведет к формированию новой ситуации, нового статуса. Естественно, это будет означать, что страны-члены ЕАЭС пытаются дать Нагорно-Карабахской Республике определенный статус", - сказал Закарян.
Отметим, что в ходе заседания член фракции “Наследие” Заруи Постанджян, как и накануне, продолжала раздавать листовки, содержащие призыв голосовать против ратификации договора о присоединении Армении к ЕАЭС, на что спикер парламента Галуст Саакян отреагировал фразой: “Какой-то призрак вновь разгуливает по парламенту”.