Էթիկայի հանձնաժողովը մերժեց վարույթ ընդունել Զարուհի Փոստանջյանի դիմումը 12/02/2014 10:33 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովի դեկտեմբերի 2-ի դռնփակ նիստում մերժվեց վարույթ ընդունել «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի նոյեմբերի19-ի դիմումը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին նիստից հետո հայտնեց Էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը, մերժման մասին որոշումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Էթիկայի հանձնաժողովն իրավասու չէ որոշել ԱԺ կանոնակարգ-օրենքին և այլ օրենքներին խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովի որոշումների համապատասխանության հարցը:
Բացի այդ էլ, մշտական հանձնաժողովի կոլեգիալ որոշման քննարման խնդիր էր, ինչը ևս Էթիկայի հարցերի ժամանակավոր հանձնաժողովի իրավասությունների շրջանակներում չէ:
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր պատգամավորը դիմում է ներկայացրել ընդդեմ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Արտակ Զաքարյանի՝ պահանջելով քննարկել վերջինիս գործողությունների իրավաչափության հարցը։
Դիմումի առիթ է հանդիսացել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 2-ին ԼՂՀ–ում գումարված արտագնա նիստում Զ.Փոստանջյանի հեղինակած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) և Հայաստանի Հանրապետությունների անվտանգության ապահովման ռազմաքաղաքական հիմնադրույթների հայեցակետերի մասին» ԱԺ որոշման նախագծի, որով, մասնավորապես, առաջարկվում է ճանաչել ԼՂՀ-ն, քննարկման ժամանակ Ա.Զաքարյանի կողմից, ըստ դիմողի, ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված ընթացակարգի խախտումը:
Ի դեպ՝ Զ.Փոստանջյանը արցախյան նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ մասնավորապես ասել էր. «Խախտելով ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի համապատասխան հոդվածը` հանձնաժողովը կոպիտ խախտումներով, առանց նիստի օրակարգը հաստատելու, միանգամից անցավ հարցի քննարկմանը և որոշում կայացրեց նիստն անցկացնել դռնփակ»:

Комиссия НС Армении по этике отказала в принятии заявления оппозиционного депутата З. Постанджян к производству 12/02/2014 11:42 | Актуальная тема
Комиссия Национальное Собрание Армении по вопросам этики на закрытом заседании во вторник отказала в принятии заявления члена парламентской фракции “Наследие” Заруи Постанджян к производству.
Как сообщила корреспонденту ИА “ФактИнфо” председатель Комиссии НС по вопросам этики Арпине Ованнисян, решение об отказе обсуловлено тем, что комиссия не уполномочена решать вопрос о соответствии постановлений постоянной комиссии Регламенту НС и другим законам.
Напомним, что оппозиционный депутат подала заявление против председателя постоянной комиссии НС по внешним сношениям Артака Закаряна с требованием рассмотреть правомочность его действий.
Поводом для подачи заявления стал инициированный членом оппозиционной фракции “Наследие” Заруи Постанджян проект “О концепциях военно-политических основ обеспечения безопасности Нагорно-Карабахской Республики (Арцаха) и Республики Армения”, которым предлагалось признать независимость НКР. В ходе обсуждения, по словам заявителя, имело место нарушение установленной Регламентом НС процедуры.
По словам З. Постанджян, комиссия, грубо нарушив соответствующую статью закона о Регламенте НС, без утверждения повестки дня заседания, сразу перешла к рассмотрению и вынесла решение о проведении заседания за закрытыми дверями.