Կեսօրին կմեկնարկեն ԱԺ աշնանային նստաշրջանի վերջին հերթական քառօրյա նիստերը 12/01/2014 11:20 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր կեսօրին կմեկնարկեն Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանի վերջին հերթական քառօրյա նիստերը: Սակայն, ըստ ամենայնի, մինչև տարեվերջ կհրավիրվեն նաև արտահերթ նիստեր:
Այսօր հաստատվելիք քառօրյայի նիստերի օրակարգում ընդգրկված է 143 հարց և 34 միջազգային պայմանագիր: Վերջինների թվում է ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու վերաբերյալ պայմանագիրը, որը պետք է քննարկվի այս քառօրյայում:
Նախատեսված է նաև 2015թ. պետական բյուջեի քննարկման վերսկսումը: Այն ընդմիջվել էր նոյեմբերի 13-ին: Խորհրդարանի քննարկմանն ու հաստատմանը կներկայացվի կառավարության կողմից նախագծի վերջնական տարբերակը:
Մինչ այդ, սակայն, օրակարգի հաստատումից հետո ԱԺ-ն կքվեարկի նոյեմբերի 17-20-ին գումարված արտահերթ նիստերի վերջին օրը քննարկված 15 օրինագծերը և օրենսդրական փաթեթները, որից հետո կշարունակի «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի քննարկումը, որն անավարտ էր մնացել նոյեմբերի 13-ի հերթական նիստում: Քննարկումն ընդմիջվել էր հիմնական զեկուցող՝ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանին հարցեր ուղղելու փուլում:
Այս նախագիծը քննարկման է դրվել ոչ իշխանական ուժերի նախաձեռնությամբ՝ որպես հրատապ: Հիշեցնենք, որ ԸՕ-ի բարեփոխումը իշխանություններին քառյակի ներկայացրած 12 պահանջների թվում է: ԸՕ-ի բարեփոխման կողմնակից է նաև «Օրինաց երկիր»-ը, որը խորհրդարանում նախաձեռնել է այդ խնդրով բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խմբի ստեղծում:

В полдень начнется последняя “четырехдневка” осенней сессии парламента Армении 12/01/2014   12:08  |  Актуальная тема
Сегодня в полдень стартуют очередные последние четырехдневные заседания осенней сессии Национального Собрания РA.
В повестку четырехдневных заседаний включены 143 вопроса и 34 международных договора. В числе последних- соглашение о присоединении Армении к договору о Евразийском экономическом союзе, которое планируется рассмотреть в эту “четырехдневку’.
Планируется также возобновить обсуждение проекта госбюджета на 2015 год, которое было прервано 13 ноября. Окончательный вариант проекта будет представлен правительством на рассмотрение и утверждение парламента.
Парламент также вынесет на голосование 15 законопроектов и законодательные пакеты, рассмотренные на проходивших 17-20 ноября внеочередных заседаниях, после чего продолжит обсуждение проекта решение НС “О реформировании Избирательного кодекса РА”.
Напомним, реформирование ИК входит в одно из 12 требований “четверки”. За реформирование ИК выступает также “Оринац еркир”.