ԱԺ-ն շնորհակալ է Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատներին, երկրի ղեկավարությանը և բարեկամ ժողովրդին 12/01/2014 13:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօր՝ քառօրյա նիստերի մեկնարկին, ծափահարություններով ողջունեց Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ օրինագծի ընդունումը:
Դրան նախորդել էր ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի հայտարարությունը, որով նա շնորհակալություն հայտնեց «Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատներին, երկրի ղեկավարությանը և բարեկամ ժողովրդին`Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար»:
Հետաքրքիր զուգադիպությամբ ԱԺ-ն, քառօրյայի օրակարգի հաստատման ժամանակ, բախվեց դարձյալ Օսմանյան կայսրությունում պոնտոսահույների, ասորիների, եզդիների և այլ ազգերի ցեղասպանության դատապարտման մասին «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի նախաձեռնությունն օրակարգում ընդգրկել-չընդգրկելու խնդրին:
Այս նախագիծը չէր ստացել գլխադասային` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, հետևաբար` օրակարգում ընդգրկվելու համար պետք է քվեարկությամբ ստանար ԱԺ-ի համաձայնությունը:
Բավականին բուռն քննարկումների արդյունքում Զ.Փոստանջյանն ընդառաջեց պատգամավորների և ԱԺ նախագահի հորդորներին և քվեարկությունից հանեց այն` նախագիծը լրամշակելու նպատակով պատգամավորներից ակնկալելով առաջարկներ:
Քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները մասնավորապես հայտարարեցին, որ գաղափարը ողջունելի է, բայց նախագիծը պարունակում է փաստագրական սխալներ, որոնք հստակեցման կարիք ունեն, ինչից հետո միայն կարող է ընդունվել:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն էլ հայտարարեց, որ, որպես հունական համայնքի ներկայացուցիչ, մտադիր է հանդես գալ նմանատիպ նախաձեռնությամբ:

Армянские парламентарии поблагодарили своих коллег из Боливии за признание Геноцида армян 12/01/2014   13:47  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на пленарном заседании в понедельник приветствовало аплодисментами принятие обеими палатами парламента Боливии законопроекта о признании и осуждении Геноцида армян.
За этим последовало заявление спикера НС Галуста Саакяна, в котором он поблагодарил руководство и дружественный народ Боливии за признание Геноцида армян, осуществленного в Османской империи.
В документе, принятом обеими палатами парламента Боливии, говорится: “В ночь на 24 апреля 1915 года власти Османской империи , лидеры партии “Единение и прогресс”, младотурки начали аресты и их спланированную депортацию представителей армянской интеллигенции,  деятелей искусства, ученых, политических и общественных деятелей, духовенства, писателей, врачей, после которой последовали массовые погромы армянского гражданского населения на территории исторической Западной Армении и Анатолии.
Обе палаты парламента “подтверждают свою приверженность таким ценностям, как права человека, справедливость и истина,, выражают свою поддержку и осуждают политику отрицания тяжкого преступления, осуществленного против армянского народа”.