Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատներն ընդունեցին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման վերաբերյալ օրինագիծ 12/01/2014 07:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 30-ին Բուենոս Այրեսի Հայ Առաքելական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ մայր տաճարում կիրակնօրյա պատարագից հետո տեղի ունեցավ Բոլիվիայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի կողմից` Օսմանյան կայսրության իրականացրած 1915թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ փաստաթղթերը Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանին և Արգենտինայի Հայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տեր Գիսակ Արքեպիսկոպոս Մուրադյանին հանձնելու արարողությունը:
Միջոցառմանը, որպես հատուկ հյուրեր, հրավիրված էին Բոլիվիայի Սենատի նախագահի տեղակալ, Սենատի գործող նախագահ Սոնյա Գուարդիա Մելգարը և Պատգամավորների պալատի պատգամավոր Ֆարիդես Վալա Սուարես դե Սուարեսը:
Իր ելույթում Տիկին Սոնյա Մելգարը, անդրադառնալով Բոլիվիայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, նշեց, որ Բոլիվիայի ժողովուրդն ու իշխանությունները ոչ միայն իրենց համերաշխությունն ու զորակցությունն են հայտնում հայ ժողովրդին` հանուն արդարության պայքարի գործում, այլ նաև դատապարտում են 1915թ. Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստի ժխտողականության ցանկացած դրսևորում: Նա ընդգծեց նաև, որ միայն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման միջոցով հնարավոր կլինի ազգերի և պետությունների կյանքում կանխարգելել նման ոճիրների կրկնությունը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, դեսպան Մելիքյանը Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների անունից խորին երախտագիտություն հայտնեց Բոլիվիայի ժողովրդին և իշխանություններին այս կարևոր և պատմական իրադարձության կապակցությամբ: Ըստ դեսպանի՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի նախաշեմին Բոլիվիայի կողմից այս ճանաչումը նոր էջ է բացում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացում և ևս մեկ անգամ ապացուցում, որ ժխտողականության և մերժողականության քաղաքականությունը ի զորու չէ պայքարելու արդարության և ճշմարտության հաստատման դեմ:
Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից ընդունված փաստաթղթերում մասնավորապես հայտարարվում է. «1915 թվականի ապրիլի 24-ի գիշերը Օսմանյան կայսրության իշխանությունները, «Միություն և առաջադիմություն» կուսակցության առաջնորդները, երիտթուրքերը սկսեցին հայ մտավորականների, քաղաքական գործիչների, գիտնականների, գրողներին, արվեստի գործիչների, հոգևորականների, բժիշկների, հասարակական գործիչների և մասնագետների ձերբակալությունները, ծրագրված աքսորները, իսկ այնուհետև պատմական Արևմտյան Հայաստանի և Անատոլիայի տարածքներում հայազգի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային ջարդերը»:
Խորհրդարանի երկու պալատները «հաստատում են իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքներին, ճշմարտության և արդարության արժեքներին, արտահայտում են իրենց զորակցությունը և դատապարտում Հայոց ցեղասպանության և հայ ժողովրդի դեմ իրականացված մարդկային ծանր հանցագործության ժխտողականության քաղաքականությունը»:

Обе палаты парламента Боливии приняли законопроект о признании и осуждении Геноцида армян 12/01/2014   09:59  |  Лента новостей
Сенат и палата депутатов парламента Боливии приняли законопроект о признании и осуждении Геноцида армян 1915 года в Османской империи. Соответствующие документы были вручены послу Армении в Аргентине Ваагну Меликяну и предводителю епархии Армянской Апостольской Церкви в Аргентине архиепископу Гисаку Мурадяну на церемонии, состоявшейся 30 ноября после воскресной службы в армянской церкви Святого Григория Просветителя в Буэнос-Айресе. Для участия в мероприятии были приглашены действующий председатель Сената Боливии Соня Гуардия Мелгар и депутат Фарида Вала Суарес де Суарес.
В своем выступлении госпожа Мелгар отметила, что власти и народ Боливии не только выражают свою солидарность и поддержку армянскому народу в борьбе за справедливость, но и осуждают любое проявление отрицания факта Геноцида армян 1915г. в Османской империи. Она подчеркнула, что только путем признания и осуждения Геноцида армян можно предотвратить повторение подобных преступлений в будущем.
Как сообщили в МИД РА, посол Меликян от имени властей Армении выразил признательность народу и властям Боливии в связи с этим важным историческим событием. По словам армянского посла, сей шаг Боливии в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян открывает новую страницу в процессе международного признания и осуждения и в очередной раз доказывает, что политика отрицания не в силах противостоять стремлению установить справедливость и истину.
В документе, принятом обеими палатами парламента Боливии, говорится: “В ночь на 24 апреля 1915 года власти Османской империи , лидеры партии “Единение и прогресс”, младотурки начали аресты и их спланированную депортацию представителей армянской интеллигенции,  деятелей искусства, ученых, политических и общественных деятелей, духовенства, писателей, врачей,после которой последовали массовые погромы армянского гражданского населения на территории исторической Западной Армении и Анатолии.
Обе палаты парламента “подтверждают свою приверженность таким ценностям, как права человека, справедливость и истина, выражают свою поддержку и осуждают политику отрицания тяжкого преступления, осуществленного против армянского народа”.