Սպիտակի բժշկական կենտրոնում հրաժարվել են բուժօգնություն ցուցաբերել 40 օրական մանկիկին. փոքրիկը մահացել է 11/29/2014 14:32 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության պետի ցուցումով հարուցվել է քրեական գործ` մանկահասակ (40 օրական) Ն. Խաչատրյանի մահվան դեպքի առթիվ:
ՀՀ քննչական կոմիտեից տեղեկացրեցին, որ 2014 թվականի նոյեմբերի 16-ին` ժամը 06:10-ի սահմաններում բուժօգնություն ստանալու նպատակով ծնողների կողմից «Սպիտակի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն է տեղափոխվել Լոռու մարզի Ջրաշեն գյուղի մանկահասակ բնակչուհի, 2014 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ծնված Նարինե Խաչատրյանը, սակայն բուժսպասարկում իրականացնող բժիշկները վերջինիս բուժօգնություն չեն ցուցաբերել, առաջարկել են նրան տեղափոխել «Վանաձորի բժշկական կենտրոն»։ Բժիշկների կողմից իրենց մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու` դրանց նկատմամբ անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք ցուցաբերելու հետևանքով փոքրիկը մահացել է:
«Սպիտակի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության աշխատակիցների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու և անզգուշությամբ Նարինե Խաչատրյանի մահն առաջացնելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Սպիտակի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և կատարվում է նախաքննություն:

В Спитакском медцентре отказали в медицинской помощи сорокадневному ребенку: девочка скончалась 11/29/2014 15:15 | Актуальная тема
По указанию начальника следственного управления Следственного комитета по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту гибели сорокадневного ребенка. Дело заведено по ст. 130 ч. 2 УК Армении(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание).
Как сообщили в СК РА, 16 ноября 2014 года, около 06.10 утра по местному времени родители Нарине Хачатрян, появившейся на свет 7 октября 2014 года, доставили девочку в ЗАО “Спитакский медцентр”, однако врачи не оказали ребенку медицинской помощи, предложив перевести ее в “Ванадзорский медцентр”. Из-за неисполнения медработниками своих профессиональных обязанностей и халатного отношения к ним, девочка скончалась.