«Ղ.Տելեկոմ» ՓԲ ընկերության պատասխանատու պաշտոնյան կալանքի վերցվեց 2 ամսով.նա մեղադրվում է 750 մլն դրամի հափշտակության մեջ 11/28/2014   01:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում 27.11.2014թ. մեղադրանք է առաջադրվել «Ղ.Տելեկոմ» ՓԲ ընկերության քարտերի վաճառքի և բաժանորդների սպասարկման վարչության բաժանորդների սպասարկման և բողոքարկման բաժնի Սյունիքի մարզի սպասարկման կենտրոնների պատասխանատու Աշոտ Կույումջյանին` ավելի քան 750 մլն. դրամի ընդհանուր արժողությամբ լիցքավորման քարտեր հափշտակելու համար:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, նախաքննությամբ պարզվել է, որ նա 2006 թվականի օգոստոսի 21-ից աշխատել է «Ղ.Տելեկոմ» ՓԲ ընկերության Կապան քաղաքի սպասարկման կենտրոնում՝ որպես ավագ համակարգող, իսկ 2010թ. հուլիսի 26-ից` վաճառքի և բաժանորդների սպասարկման վարչության բաժանորդների սպասարկման և բողոքարկման բաժնի Սյունիքի մարզի սպասարկման կենտրոնների պատասխանատու:
Հանդիսանալով նյութական պատասխանատու անձ` Ա.Կույումջյանը 2010 թվականից մինչև 2014թ. հոկտեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածում նույն ընկերության Երևան քաղաքում գտնվող պահեստից ստացել է «Ղ.Տելեկոմ» ՓԲ ընկերության Սյունիքի մարզի սպասարկման կենտրոնների համար նախատեսված տարբեր տեսակի նյութական արժեքներ, այդ թվում` 1000, 2000 և 4500 ՀՀ դրամ արժողության 717579 հատ լիցքավորման քարտ:
Քննության տվյալների համաձայն` նա յուրացման եղանակով հափշտակել է իր վստահությանը հանձնված, ընկերությանը պատկանող 1000, 2000 և 4500 ՀՀ դրամ արժողության 702779 հատ լիցքավորման քարտերը:
Քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 2014թ. նոյեմբերի 27-ին Աշոտ Կույումջյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նույն օրը Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից Աշոտ Կույումջյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը` 2 ամիս ժամկետով:

Сотрудник “К-Телеком” взят под стражу по обвинению в хищении более 750 млн. драмов 11/28/2014   11:39  |  Криминальная хроника
Сотруднику АОЗТ “К-Телеком”(бренд VivaCell-MTS) Ашоту Куюмджяну предъявлено обвинение в хищении карт пополнения на сумму более 750 млн. драмов.
Обвинение предъявлено в рамках предварительного следствия по уголовному делу, расследуемого в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении.
Как сообщают в пресс-службе СК Армении, по данным следствия, А. Куюмджян работал с августа 2006 года в Капанском сервисном центре  АОЗТ “К-Телеком” старшим координатором, а с 26 июля 2010 – ответственным за сервисные центры по Сюникской области отдела обслуживания клиентов управления продаж и обслуживания клиентов.
Сообщается также, что А. Куюмджян в течение 2010 -2014гг. получил из расположенного в Ереване склада той же компании 717579 карт пополнения стоимостью 1000, 2000 и 4500 драмов, предназначавшихся для сервисных центров АОЗТ “К-Телеком” по Сюникской области.
По данным следствия, Куюмджян путем присвоения совершил хищение вверенных ему 702779 карт пополнения, принадлежащих компании.
При наличии достаточной совокупности добытых доказательств по уголовному делу, 27 ноября 2014 года Ашоту Куюмджяну предъявлено обвинение  по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК Армении. В тот же день суд ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш   избрал  в отношении Ашота Куюмджяна меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца.