«ԱրմենՏելի» նախկին տեխնիկական տնօրենը մեղադրվում է պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելու մեջ 11/28/2014   00:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Փաստինֆո»-ին հաջողվել է նոր մանրամասներ իմանալ ԱԱԾ վարույթում քննվող «ԱրմենՏել»-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից թույլ տրված չարաշահումների փաստով հարուցված քրեական գործի մասին:
Նախկինում արդեն հայտնել էինք, որ գործի շրջանակներում ընկերության նախկին բարձրաստիճան աշխատակիցներից մեկը կալանավորվել է արտերկրում:  Մեզ հաջողվել է պարզել, որ խոսքը գնում է ընկերության տեխնիկական տնօրեն, ծնունդով բելառուսցի, ՌԴ քաղաքացի Վլադիմիր Սաչկովի մասին: Քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ ԱԱԾ-ում որոշում է կայացվել  նրան միանգամից 4 հոդվածներով` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 253-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Այլ կերպ ասած, Սաչկովին Հայաստանում մեղադրում են ապօրինի ձեռնարկատիրության համար, որը զուգորդվել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափի վնաս պատճառելով և կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից, իր լիազորությունները չարաշահելու համար, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ, համակարգչում, համակարգչային համակարգում, պահվող տեղեկատվությունը փոփոխելու համար, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ և համակարգչային սաբոտաժի համար:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով, Վլադիմիր Սաչկովը քրեական գործում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել դեռեւս փետրվար ամսին եւ նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել: Իսկ մայիս ամսին նա հայտնաբերվել ու ձեբակալվել է Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում: Ու թեև ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հենց մայիսին, Քիշնևի կոնվենցիայի հիման վրա դիմել էր Բելառուսի դատախազությանը Սաչկովին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար Հայաստանին հանձնելու միջնորդությամբ, սակայն առ այսօր նա Հայաստան չի տեղափոխվել: Մեր տեղեկություններով Մինսկը պաշտոնապես բավարարել է հայկական կողմի միջնորությունը, սակայն Սաչկովը ջանքեր չի խնայում` իրեն Հայաստանին հանձնելը ձախողելու համար:
Մեկ հետաքրքիր հանգամանք ևս: Անգամ հանձնման պարագայում Վլադիմիր Սաչկովն իրեն ռաջադրված ոչ բոլոր մեղադրանքներով կարող է պատասխանատվության ենթարկվել, քանի որ Մինսկը միայն երեք հոդվածով է բավարարել ՀՀ դատախազության միջնորդությունը: Խնդիրն այն է, որ համակարգչային սաբոտաժը (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 253-րդ հոդվածով) Բելառուսի օրենսդրությամբ հանցանք չի համարվում: Ինչևէ, արդեն 4-5 ամիս է, ինչ Սաչկովի արտահանձնման գործընթացն անհարկի ձգձգվում է.  վերջինը գործի է դնում իր  բոլոր կապերն ու հնարավորությունները: Նա անգամ դիմել է Բելառուսի իշխանություններին` փախստականի կարգավիճակ և այդ երկրի  իշխանությունների կողմից հատուկ պաշտպանություն  ստանալու համար: Բացի այդ Սաչկովը նաև, որոշ տեղեկություններով, անձնագրի հետ կապված խնդիր ունի, ինչը նույնպես խոչընդոտում է նրան Հայաստան տեղափոխելուն: Հենց այս հանգամանքների պատճառով էլ գործընթացն այս պահին մասամբ կասեցված է:
Ի դեպ, ինչպես նախկինում հայտնել ենք, այս գործի շրջանակներում հետախուզում է հայտարարված նաև «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի նախկին տնօրեն Իգոր Կլիմկոյի նկատմամբ: Նա կասկածվում է մի քանի մլրդ դրամի ֆինանսական չարաշահումների մեջ: Մեր ունեցած տեղեկություններով, խոսքը 10-15 մլրդ ՀՀ դրամի մասին է:
Հիշեցնենք, 2009-ի ապրիլից ընկերության ղեկավարությունը ստանձնած Ի. Կլիմկոն 2013-ին սկզբին անսպասելիորեն ազատվեց աշխատանքից` չսպասելով անգամ իր աշխատանքային պայմանագրի ժամկետի ավարտին, որին ընդամենը մի քանի ամիս էր մնացել, և շտապ լքեց Հայաստանը: Հենց այդ ժամանակ էլ տեղեկություններ տարածվեցին, որ նա մեծ ֆինանսական չարաշահումներ է թույլ տվել, այդ պատճառով էլ հեռացվել է պաշտոնից: Այժմ արդեն այս տեղեկություները, կարծես թե, հաստատվում են:

Бывший финансовый директор ЗАО “АрменТел” обвиняется в причинении крупного ущерба государству 11/28/2014 09:50 | Актуальная тема
Агентству “ФактИнфо” стали известны новые подробности расследуемого в производстве Службы нацбезопасности уголовного дела, возбужденного по факту допущенных высокопоставленными сотрудниками ЗАО “АрменТел” злоупотреблений.
Как уже ранее сообщало информагентство, в рамках дела один из высокопоставленных сотрудников компании был арестован за рубежом. Речь идет о бывшем финансовом директоре “АрменТел” , гражданине России белорусского происхождения Владимире Сачкове. В рамках уголовного дела в СНБ было принято решение о привлечении его в качестве обвиняемого сразу по четырем статьям УК Армении(пп. 1 и 2 ч. 3 ст. 188, ч. 2ст. 214, п. 3ч. 2 ст. 252 и ч. 1ст. 253 ). Иными словами, Сачкова в Армении обвиняют в незаконном предпринимательстве, сопряженном с причинением крупного ущерба государству, которое было совершено организованной группой путем злоупотребления полномочиями, что привело к тяжелым последствиям. Ему также инкриминируют компьютерный саботаж и подмену хранившейся в компьютере информации.
По сведениям “ФактИнфо”, Владимир Сачков был привлечен в качестве обвиняемого по уголовному делу еще в феврале и был объявлен в розыск. В мае он был арестован в Минске. Несмотря на то, что Генпрокуратура РА еще в мае обратилась в прокуратуру Белоруссии с ходатайством о выдаче Армении Сачкова с целью привлечения его к уголовной ответственности, его до их пор не экстрадировали в РА. По информации агентства, Минск официально удовлетворил ходатайство армянской стороны, однако Сачков прилагает все усилия, что сорвать процесс экстрадиции.
И еще одно интересное обстоятельство: даже в случае выдачи Владимир Сачков может понести ответственность не по всем предъявленным ему обвинениям, поскольку Минск удовлетворил ходатайство Генпрокуратуры РА только по трем статьям. Дело в том, что компьютерный саботаж не считается преступлением по уголовному законодательству Беларуси. Однако процесс экстрадиции Сачкова без надобности затягивается: последний задействовал все свои связи и возможности. Он даже обратился к белорусским властям с просьбой предоставить ему убежище. Кроме того, у Сачкова, по некоторым сведениям, возникли проблемы с паспортом, что также препятствует его экстрадиции в Армению. Именно по этим причинам процесс его выдачи на данный момент частично приостановлен.
Как уже ранее сообщало “ФактИнфо”, в рамках данного уголовного дела в розыск объявлен и бывший гендиректор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко. Его подозревают в финансовых злоупотреблениях на сумму 10-15 млрд. драмов.
Напомним, что И. Климко, взявший на себя с апреля 2009г. руководство компанией, в начале 2013г. неожиданно уволился, не дожидаясь даже истечения срока трудового договора, и в спешном порядке покинул Армению. Именно в это время появилась информация о том, что он допустил огромные финансовые злоупотребления и по этой причине был уволен. Эти сведения теперь, похоже, подтверждаются.