Լավաշը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում 11/26/2014   19:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 9-րդ նիստին որոշում է կայացվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառել Հայաստանի կողմից ներկայացված «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսեւորումները Հայաստանում» հայտը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
2013թ. ներկայացված հայտն անցել է կոնվենցիայով սահմանված ընթացակարգային փուլերը` ստանալով փորձագիտական դրական եզրակացություն։
Այսպիսով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկը համալրվեց հայկական ևս մեկ` չորրորդ, մշակութային արժեքով:
Հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի կողմից։
«Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» հայտին կարելի է ծանոթանալ http://www.unesco.org/culture/ich/index.php?lg=en&pg=00559 հղումով։

Армянский лаваш включен в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО 11/27/2014   11:27  |  Лента новостей
ЮНЕСКО включила в репрезентативный список нематериального культурного наследия человечества традиции выпечки армянского лаваша.
Как сообщает пресс-служба Министерства культуры Армении, такое решение было принято в ходе состоявшегося 26 ноября в Париже 9-го заседания Межправительственного комитета по охране нематериального культурного наследия.
Представленная армянской стороной в 2013 году заявка: “Лаваш:приготовление, значение и внешний вид традиционного армянского хлеба как выражения культуры” прошла все установленные Конвенцией ЮНЕСКО по охране культурного наследия процедурные этапы, получив положительное экспертное заключение.
Заявка была составлена Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук, Министерством культуры и Национальной комиссией Армении по делам ЮНЕСКО.
С заявкой «Лаваш: изготовление традиционного хлеба, значение и культурные проявления в Армении» можно ознакомиться здесь.