Անհրաժեշտության դեպքում նյութերը կտրամադրվեն միջազգային կազմակերպություններին. Արծրուն Հովհաննիսյան 11/26/2014   11:49  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի կողմից խոցված ԼՂՀ ՊԲ «ՄԻ-24» ուղղաթիռի դեպքով նշանակված ծառայողական քննությամբ պարզ կլինի միջադեպի մանրամասներն ու ամբողջական պատկերը:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ խոցված ուղղաթիռի մասերը փորձաքննության կենթարկվեն, իսկ սև արկղերը  կվերծանվեն Հայաստանում՝  մեր մասնագետների կողմից:
ՊՆ մամլո խոսնակը հավելեց նաև, որ եթե անհրաժեշտություն լինի, ապա ուսումնասիրության ենթարկված բոլոր նյութերը կտրամադրվեն միջազգային կազմակերպություններին:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 12-ին՝ ժամը 13:45-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է հայկական «ՄԻ-24»  ուղղաթիռը, որում գտնվել էին անձնակազմի հրամանատար, մայոր Սերգեյ Սահակյանը, ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը և լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը:
Օրեր շարունակ ադրբեջանական ԶՈւ-ն կրակի տակ էր պահում ուղղաթիռի անկման վայրը, թույլ չտալով հայկական կողմին մոտենալ խոցված ուղղաթիռին, սակայն հատուկ գործողության մասնակիցներին՝ 4 հոգանոց խմբին, հաջողվեց  օդաչուներին  տարհանել, և երեկ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում  զինվորական արարողակարգով տեղի ունեցավ օդաչուների հուղարկավորության արարողությունը:

Материалы по инциденту со сбитым вертолетом при необходимости будут предоставлены международным организациям – Минобороны Армении 11/26/2014   12:54  |  Актуальная тема
"По итогам служебного расследования, назначенного по факту сбитого азербайджанскими ВС вертолета Ми-24 ВВС НКР, удастся установить детали и полную картину прозошедшего",- заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян. Он также сообщил, что части сбитого вертолета будут переданы на экспертизу, а расшифровка черных ящиков будет проводиться в Армении.
“При необходимости все исследованные материалы будут предоставлены международным организациям”, - добавил Ованнисян.
В субботу подразделения ВС Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики провели спецоперацию по эвакуации тел членов экипажа сбитого карабахского вертолета. Позже стало известно, что спецоперацию провернула группа в составе четырех спецназовцев.